Отбелязваме 140 години от героичните боеве на връх Шипка, които останаха в историята като Шипченската епопея. Стотици българи изкачват историческия връх, за да отдадат почит на героите, загинали за свободата на България.
В Соколския манастир ще се проведе панихида в памет на загиналите в боевете на Шипка. Организирани са туристически походи, детски работилници, историческа възстановка, прожекция на филми и официална част в 12 часа.
[ad id=“218548″]
Във връзка с програмата се ограничава движението на превозни средства, преминаващи по пътя Габрово – Шипка – Казанлък.
Отбраната на Шипченския проход е една от най-героичните и решаващи битки по време на Руско-турската Освободителна война през 1877-1878 година. Най-кръвопролитното сражение се води на 26 август 1877 година.
Около 7500 български опълченци и руски военни – под командването на ген. Н.Г. Столетов, спират турската армия на Сюлейман паша, която многократно ги превъзхожда по численост (около 27 хиляди души и резерв от 10 хиляди).
Храбрите български и руски войни не позволяват на армията на Сюлейман паша да премине Балкана и да се присъедини към турските части в Североизточна България, в помощ на обсадената в Плевен армия на Осман паша.
[ad id=“232523″]
Основният камък на Паметника на Свободата е положен на 26 август 1922 г., а монументът е завършен през 1930 г.
На 26 август 1934 г. паметникът на връх „Свети Никола“ е тържествено открит от цар Борис III.
Висок е 31,5 метра и към него водят 890 стъпала.
Над централния вход гордо се възправя бронзов лъв – символ на българската държавност. На останалите три страни са изписани имената на Шипка, Шейново и Стара Загора – бойните полета, напомнящи за подвига на българските опълченци.
Иде един от 12-те велики православни празници, двоен повод за радост и за близо 8500…