През 2022 г., когато е ученичка в десети клас, Лора Георгиева попада на международния екологичен форум „Сребърна“.
Тъй като винаги се е интересувала от темата за опазването на околната среда, тя решава да участва. За целта й помага Десислава Иванова – учителката й по биология в Английската езикова гимназия „Гео Милев“ в Русе.
„Винаги ме е влечало [опазването на околната среда] и когато намерих съмишленик, много добре тръгнаха нещата и видяхме, че всъщност можем да променим мисленето на цяло едно младо поколение“, казва Георгиева пред Свободна Европа.
Сега, в началото на 2025 г., АЕГ „Гео Милев“ е на крачка от това да получи официален международен сертификат „Zero waste“ от Бюро „Веритас“.
Като част от проекта на име „Първото „zero waste“ училище в България“ Георгиева и преподавателката й създават училищния еко клуб „Екозис“, в който се включват и други ученици. Постепенно със своята информационна кампания те успяват да привлекат цялата училищна общност и докато Георгиева вече кара висшето си образование в чужбина, училището продължава да поддържа и развива инициативата.
Благодарение на „Екозис“ и проекта на Георгиева Английската гимназия в Русе вече разполага с аеробен компостер за органични отпадъци, където те се превръщат в тор. След това тя се използва за облагородяване на почвата на растенията във и около училището.
В гимназията вече има и кошчета за разделно изхвърляне, предоставени от Екопак, както и плантер за новия училищен “Кът за биоземеделие”. Проектът на Георгиева е реализиран с финансовата подкрепа на „Лидл България“ в рамките на инициативата „Ти и Lidl за нашето утре“.
„Винаги съм се стремяла към този начин на живот. Израснала съм в малък град и съм виждала много природосъобразни практики в една селска къща например. Ние може би не знаем, че това е екология, но нашите предци са живели много по-природосъобразно от нас“, казва още Георгиева.
През последните две години децата от училищния клуб „Екозис“ организират и участват в най-различни еко инициативи.
Една от тях е работилничка за изработка на восъчни кърпички – устойчива алтернатива на алуминиевото фолио. През 2023 г. по повод Деня на Земята заедно с ученическия съвет на гимназията организират инициативата Here We Swap за размяна на стари дрехи и по-късно даряват част от тях на деца в нужда.
Тяхна идея за развитието на град Русе печели първото място в категория „Най-осъществима идея“ по време на събитието “Младежите имат думата!” в Русенския университет. „Екозис“ участва още в кампаниите „Новата гора на Русе“, „Капачки за бъдеще“, националния младежки екофорум за „Чиста околна среда и устойчиво развитие” и много други.
Георгиева подчертава, че в съвременния свят е на практика невъзможно да бъде изпълнена напълно концепцията за нулев отпадък. „Но като цяло след създаването на инициативата вървим по пътя към намаляване на отпадъка и възпитаването на младото поколение в един по-съзнателен и отговорен начин на живот“, добавя тя.
Борово е малък град в Северна България, който често остава извън светлината на прожекторите. Въпреки…