Животното

Откритие: Някои животни ВИЖДАТ магнитното поле

Някои животни виждат магнитното поле, са констатирали учени. Известно е, че определени видове имат способност за магнитна ориентация и усещат магнитните полета. Новото откритие е, че молекулите, способстващи за това, се намират в очите на кучетата и на някои примати, което означава, че те са способни не само чувстват, но и да виждат магнитните полета.

[ad id=“225664″]

Криптохромите са обикновена група светочувствителни молекули, които съществуват в бактериите, растенията и животните. В добавка към регулацията на циркадните ритми тези специализирани ензими позволяват на някои животни (птици, насекоми, риби и влечуги) да усещат магнитното поле, като по този начин възприемат посоката, височината и местоположението.

Някои бозайници от рода на прилепи и къртици също притежават такава способност, но нейното разпространение сред другите видове бозайници е практически неизвестно.

[ad id=“263680″]

Сега, в първото по рода си изследване, учените от института Макс Планк и няколко други института са изучили присъствието на едни от версиите на тази молекула, наречена криптохром 1, в ретината на 90 вида бозайници. Оказало се, че тя присъства при кучета, вълци, мечки, лисици и язовци, но липсва при котките. А сред приматите криптохром 1 има при орангутаните, макаците резуси и други. Детайлите от изследването са публикувани в сп. Nature Scientific Reports.

Макар че магниторецепцията се смята за „шесто чувство“, всъщност тя е свързана със зрението. Магнитните полета активират криптохром 1 в ретината и животните „виждат“ наклона на линиите на магнитното поле спрямо земната повърхност. Активният криптохром 1 се разполага във фоточувствителните външни сегменти на „колбичките“ на бозайниците, затова изследователите смятат, че те отговарят именно за магнитното възприятие, а не за управлението на циркадните ритми или други зрителни възможности.

[ad id=“237001″]

Не е съвсем ясно как бозайниците от рода на кучета и примати използват магнитната рецепция, но тук може да помогнат лисиците. Когато те ловуват, провеждат по-успешни атаки, нападайки от североизточна посока. При приматите вграденият компас може да влияе на ориентацията на тялото в пространството или да е само еволюционен атавизъм, който сега практически не се използва.

Следващата крачка за учените ще бъде доказателството, че животните в пълна сила използват възможностите на криптохром 1, или че молекулата изпълнява и други задачи в ретината.

Източник: actualno.com

Красимира Янкова

Share
Published by
Красимира Янкова

Recent Posts

Днес в „Моите братя и сестри“: Огулджан разбира, че Харика се е самонаранила, за да натопи Йомер

Директорът на училището успокоява Огулджан и Йомер, че Айбюке са праведни момичета. Харика и Толга…

30 минути ago

Тази вечер в „Присъда“: Джейлин открива ранения Осман

Осман припада. Началник Рафет натопява Умут за информатор. Парс веднага се обажда в разузнаването да проучат…

40 минути ago

Днес в „Свободна да избира“: Анупама вярва, че Анудж ще се върне при нея

Барка притиска Анупама да подпише документи, но тя я моли да спре... Барка твърди, че…

49 минути ago

Днес в „Наследство“: Джанан излиза от имението с чувала с пари в ръка

Джанан се раздира, чувствайки се крайно унижена от собствения си син, но след това си…

60 минути ago