Астрономите са открили нова планета- джудже на ръба на Слънчевата система. Според предварителните оценки, диаметъра на тялото е по-голямо от 500 км.
Откритието е направено с помощта на камера, предназначена да изследва далечни галактики. Професорът от университета в Мичиган, участвал в звеното за създаване, Дейвид Гардс, предлага на студентите да наблюдават по време на летен стаж, с помощта на тъмната енергия далечна планета-джудже. За да направят това, студентите трябва да извършат проучване на небето и след това да сравняват изображенията, получени чрез определени интервали от време. Работата е довела до откриването на обект 2014 UZ224, планетата-джудже, въртяща се на издължена орбита отвъд Нептун. Сега 2014 UZ224 се намира в 90.8 астрономически единици (разстоянието от Земята до Слънцето).
Според дефиницията, приета на XXVI събрание на Международния астрономически съюз през 2006 г., планетите джуджета са космически тела, чиито размери са достатъчно големи, за да имат кръгла форма. Тази функция ги отличава от малки тела: астероиди и комети.
Превод: ЗАРАТА
Ресор „Култура и туризъм“ към Община Стара Загора отчете ползотворна 2024 година и очаква още…
Иде един от 12-те велики православни празници, двоен повод за радост и за близо 8500…