Отново ще гласуваме и с хартиена бюлетина. Това решиха депутатите, като приеха на първо четете промени в Изборния кодекс, внесени от БСП. Зад това предложение застанаха ГЕРБ и ДПС.
ПП, ДБ и „Възраждане“ гласуваха против.
Промените предвиждат избирателят да може по свой избор да гласува с хартиена бюлетина или с машина. Остава условието да няма машинно гласуване, когато секцията е с по-малко от 300 избиратели и в секции в чужбина, за образуването на които са подадени по-малко от 300 заявления или в които на последните избори са гласували по-малко от 300 избиратели.
От БСП се мотивираха с обстоятелството, че след въвеждането само на машинното гласуване избирателната активност е паднала много, като на последния парламентарен вот е била рекордно ниска за последните 30 години.
Любен Дилов -син от ГЕРБ коментира по време на дебата, че няма нито една друга държава в Европа, в която да се само с машини.
„Нали искаме да повишим избирателната активност, защото в момента я ограничаваме“, риторично попита той.
„Хората не ви вярват и заради това искат да се върнат хартиените бюлетини“, отсече и Маноил Манов от ГЕРБ.
Никола Минчев от ПП посочи, че през 2017 г., когато се гласуваше само с хартиени бюлетини, броят на недействителите е бил 169 хиляди.
„През април 2021 г. избирателите можеха да избират и броят на недействителните бюлетини спадна до 86 хиляда. През юни и ноември спаднаха на 9 000 и 11 000 недействителни само при машинното гласуване“, посочи той и добави, че хартиените бюлетини ще оскъпят изборния процес.
Депутатите не одобриха промените в Изборния кодекс, предложени от „Възраждане“.
„Възраждане“ настояваше за пълно и постоянно видеонаблюдение в изборите секции, както и при броенето.
Освен това те искаха пропорционална представителност в Централната избирателна комисия спрямо изборните резултати, а не на база 5-годишен мандат.
Според Петър Петров от „Възраждане“ трябва да се смени и състава на ЦИК, защото сега членове на ЦИК са излъчени от партии, които не са част от този парламент и не може да се очаква, че българските граждани ще имат доверие в ЦИК.
Парламентът одобри промените предложени от ДБ. Те предвиждат в ЦИК да бъде създадено специално звено за управление на машинното и електронното гласуване. Целта беше да не се използват повече услугите на подизпълнители без ясен механизъм за контрол от страна на комисията.
За поредна година Община Стара Загора организира церемонията „Спортист на годината“, научи ЗАРАТА. Събитието…