От „наглост“ и „законодателно безумие“, през поставяне на собствени условия до готовност за разговори – така звучи обобщението на реакциите на политическите партии след срещата на „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ) с президента Румен Радев.
В понеделник от формацията поискаха Радев да забави връчването на втория мандат с около 3 месеца, за да може в парламента да бъдат предложени серия от антикорупционни мерки. Само ако те бъдат приети, ПП-ДБ ще предложи правителство.
Дотук се стигна, след като парламентарната група на ДПС се разцепи, а с това ПП-ДБ стана втора парламентарна сила и съответно трябва да получи втория мандат за съставяне на кабинет.
В понеделник от ПП-ДБ казаха, че ще започнат разговори с другите партии за съставяне на кабинет само ако преди това бъдат гласувани седем конкретни приоритета. Те включват приемането на Закона за съдебната власт и избора на членове на антикорупционна комисия.
По думите на Николай Денков с тях се цели довършване на антикорупционната реформа.
От ГЕРБ все още няма официална позиция за идеята. Депутатът от партията Делян Добрев обаче остро я разкритикува, като я определи като „наглост“.
„Искат 2 месеца за персонална предизборна кампания, в която като бъдещ мандатоносител ще сипят опорки за „реформи, регулатори и регламенти“. Като богопомазани ще обявят за корумпирани всички останали партии и политици“, написа Добрев във пост във Фейсбуйк.
В него той призова Радев да не дава исканата отсрочка. По-рано президентът не каза категорично дали ще забави връчването на мандата.
Той поиска законодателната работа на парламента да не се смесва с търсенето на мнозинство за кабинет, но все пак посочи, че ще види реакциите на другите политически сили и тогава ще вземе решение кога да връчи мандата.
От своя страна лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов постави собствени условия пред ПП-ДБ. Той поиска формацията да припознае искането на „Възраждане“ за провеждането на референдум против приемането на еврото.
„Защото борбата с корупцията е немислима при отсъствието на демокрация“, каза Костадинов.
„Възраждане“ иска с рефеreндум да бъде определено, че българският лев ще остане единствената официална валута в страната до 2043 г. Още през юли миналата година обаче парламентът отхвърли идеята за такъв референдум.
През февруари и Конституционният съд окончателни отхвърли предложението.
От своя страна временно изпълняващият председател на БСП Атанас Зафиров каза пред БНР, че първо искат да се запознаят с предложението, преди да го подложат на гласуване от партийните им органи.
„Нека видим декларацията, нека да видим пакета от закони и решения, които предлагат, пак казвам с нас разговор с нас не е воден“, посочи Зафиров.
Той добави обаче, че е учуден от искането за отсрочка, което се обосновава с необходимостта от допълнителни разговори с политическите сили, при положение че повече от седмица се знае, че мандатът ще отиде при ПП-ДБ, а диалог, поне с БСП, не е бил търсен.
По думите му това отлагане не е решение, а и най-вероятно не е конституционно.
От двете групи, оформили се след разцеплението на ДПС, се чуха различни позиции. Докато депутатите, останали лоялни на съпредседателя Делян Пеевски осъдиха идеята на ПП-ДБ, другите, верни на почетния председател Ахмед Доган, изразиха готовност за разговори.
Йордан Цонев, който е сред първата група, определи предлаганата от ПП-ДБ декларация с пакет от антикорупционни предложения като „поредния брутален опит да изнасилят Конституцията“.
На въпрос дали биха подкрепили подобна декларация, той отговори, че не вижда кой би подкрепил такова „законодателно безумие“.
Изключеният от парламентарната група на ДПС Тимур Халилов обаче каза пред бТВ, че хората, които застанаха зад Ахмед Доган, биха разговаряли с всеки един субект в Народното събрание, включително и ПП-ДБ, с изключение на партия „Възраждане“. По думите му тези разговори трябва да са на базата на обсъждане на конкретни политики, програми, реформи.
Лидерът на „Има такъв народ“ Слави Трифонов пък каза, че партията му предстои да се запознае с идеята на ПП-ДБ, но ще иска от нея да бъдат премахнати „противоконституционните призиви“.
Във Фейсбук Трифонов написа, че ако президентът отложи мандата с три месеца, това може да бъде основание за започване на процедура по импийчмънт, заради „грубо потъпкване на конституционните разпоредби“.
По думите му обаче от ИТН ще огледат направените законопроекти и решения, ще ги обсъдят с юридическите си експерти и ще направят необходимите предложения и корекции.
Предстои във вторник от ПП-ДБ да представят на депутатите от другите формации декларация, в която да бъдат описани конкретните предложенията на обединението.
Петлите са не само символ на утрото, но и интересни същества със специфични характеристики и…