Пръстовият идентификатор (снемане на пръстови отпечатъци) става задължителен метод за регистрация в болници от днес (1 ноември). Само пациентите, които дадат пръстовите си отпечатъци, ще имат право лечението им да бъде платено от Здравната каса, ако имат осигуровка.
Здравноосигурените лица, регистрирали се в новата система, до момента са над 300 000 души. Пациентите, отказали да се „чекират“ посредством своя пръст, са по-малко от 100 души, твърдят от Касата.
Заместник-здравният министър д-р Ваньо Шарков увери пред „Дарик“, че нямало основания за притеснения по отношение на новия метод на регистрация. „Няма основание да има някакви притеснения. Всичко е въпрос на организация и на такъв ред, при който да няма забавяне на пациентите. Това, което е ясно казано и се работи по този начин, е задължението на лечебното заведение пациентът да бъде хоспитализиран и да му бъде оказана нужната медицинска помощ, а регистрацията чрез системата за идентификация може да бъде направена в рамките на деня. Не е нужно тя да бъде направена на секундата преди пациентът да бъде хоспитализиран“, каза Шарков.
Гневни пациенти обаче коментират, че въведението на министъра на здравеопазването Петър Москов нарушава човешките им права. „Защо ще ни вземат отпечатъци, все едно че сме извършили нещо престъпно“, ядосват се хората.
САЩ обявиха актуализирана награда от $25 милиона за всяка информация, която би довела до ареста…
Здравейте, скъпи приятели, Това е новият брой на Голямата картина - седмичния бюлетин на Свободна…