Макар и в много страни да има добро ниво на ваксинация, продължават да растат случаите на новозаразени, които влизат в болница. Оказва се, че ваксините срещу COVID-19 са загубили част от ефективността си за предотвратяване на хоспитализации. Това показват данни от САЩ Центровете за контрол и превенция на заболяванията, пише Daily Mail.
Ефективността на ваксините при предотвратяване на хоспитализации е спаднала до 75%, от високите 95%, които бяха обявени, когато препаратите за първи път станаха достъпни в края на 2020 г.
Досегашните ваксини все още са 95% ефективни за предотвратяване на сериозно боледуване на COVID-19, но нови данни показват, че вече много нарастват шансовете напълно ваксиниран човек да се разболее от вируса и да го прекара тежко.
Хората на възраст 75 и повече години са в групата с най -висок риск, като ефективността на ваксините за предотвратяване на хоспитализация в тази възрастова група намалява от 90 % на 80 % между юни и юли. Остава неясно дали това е така, защото имунитетът от ваксините намалява с течение на времето, или вариантът на COVID Делта е успял да преодолее ваксините.
Данните бяха оповестени в момент, в който САЩ се подготвя да пусне бустерни дози, за да засили имунитета срещу варианта Делта и други, които може да се появят в бъдеще.
Вариантът Делта е по-заразен от другите щамове на вируса. Предишни изследвания на Центъра за контрол показват, че настоящите препарати срещу вируса са недостатъчно ефективни срещу Делта.
Клиниката Maйо в САЩ установи, че ваксината на Pfizer-BioNTech, – най-популярната в САЩ, има само 42 % ефективност срещу варианта Делта, а тази на Модерна – 76%.
Той: Да. Тя: Ти си като всички останали, куче, женкар, лъжец, предател, лисица. Той: Може…