Това реши парламентът със законопроект, приет на първо четене, пише Вестник СЕГА.
Такова преброяване се състоя през 2011 г.
Периодът 22 януари – 15 февруари не е избран случайно – съобразен е с изборите за президент, както и за парламент.
И този път ще можем да предоставим необходимите данни или електронно, или на преброител на място в дома ни. Предвижда се разработването на нова електронна система за преброяване.
Освен задължителните, ще се събират и допълнителни данни. Предоставянето на информация за етнос, религия и здравен статус ще е доброволно.
На „Обединени патриоти” това обаче не се хареса. „Виждаш две страници и пише: „това не е задължително“ и даже не ги прочитат. „Нашата идея е да се направи така, че тези графи – човек да влезе в тях и да посочи, че не желае примерно да посочи етническа или религиозна принадлежност, а не просто да ги подмине. Защото какво се получи на предното преброяване – тотално изкривени данни. Всъщност ние се оказваме държавата, която в целия свят изведнъж рязко спада християнското население. А е задължително да преброим хладилника или цветния телевизор, което е просто смешно”, възмути се Юлиан Ангелов от ОП.
От ДПС също се съгласиха, че трябва да се отчита задължително поне религиозната принадлежност. „Това ще рефлектира и върху този закон, който приехме за вероизповеданията, защото там спрямо брой население на вярващите в Република България, ще се разпределят определени субсидии и би трябвало статистическото изследване да посочи и тази бройка”, посочи депутатът от движението Танер Али.
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…