Няма да има голяма разлика, нито нагоре, нито надолу в резултатите от изпитите – външно оценяване на учениците тази година. Това прогнозира в интервю пред БНР Асен Александров, председател на Съюза на директорите в средното образование и директор на столичното 51 СУ „Елисавета Багряна“.
„Най –малкото е, че изпитният формат не се е променил съществено, учениците също не са се променили, образователните подходи също. Така че ще очакваме резултати подобни не тези от миналата година“, смята директорът на софийското училище.
Според него е много елементарно да се мисли, че ще се решат проблемите с опростяването на учебния материал.
„Едва ли подходът е като се намали това, което се учи и времето, което използват учениците да учат, и се намалят домашните работи. На практика в новия век с дигиталните технологии и ИИ, които променя изцяло играта, ни дават достъп до цялото знание на света. Въпросът е да се научим и учениците, и учителите, как да достигаме точно до тези елементи на човешкото знание, които са необходими да възпитаме тези качества, които ни трябват“, обясни Асен Александров.
В „Неделя 150“ той даде пример с тестовете ПИСА:
„Ние постигаме най-слабите резултати в Европа, не защото нашите ученици са по-глупави, а защото начинът на държавно оценяване е коренно различен. Това е все едно ние готвим децата за състезание на дълъг скок, а те ги изпитват на висок скок. Като световен стандарт и би трябвало да е по-добър от българския“.
И обясни, че в тестовете на ПИСА има едни и същи въпроси за децата от 16 страни.
„Не е важно учебното съдържание. Учениците трябва да отговорят на базата на критическо мислене. Това трябва да развиваме. И не е важно конкретното учебно съдържание, а то на какво ни учи“, препоръча директорът на 51 СУ „Елисавета Багряна“.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase
Ужасна трагедия отне живота на дългогодишния журналист Елена Дюлгерова (62 години) и внучето й Иван…