Мюсюлмани по време на молитва в джамията в гр. Бенковски. В района на Бенковски през декември 1984 г. се състоят едни от най-ожесточените сблъсъци на български турци с армията и милицията. Снимката е от 2017 г.
Още две жертви на Възродителния процес осъдиха прокуратурата на по 30 000 лв. обезщетение, защото не успява да приключи разследването в разумен срок и то продължава вече 28 години. Това съобщи сайтът за правни новини Lex.bg.
Следствието срещу виновните за насилствената асимилация на турското малцинство в България беше образувано през 1990 г., но оттогава държавното обвинение не успява да го вкара в съдебна зала.
Пострадалите от така наречения възродителен процес започнаха да завеждат индивидуални искове срещу прокуратурата по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ) заради нарушеното им право на разглеждане на делото в разумен срок.
По-рано тази година Софийският градски съд (СГС) присъжда обезщетение от 30 000 лв. на бившия учител в село Горно Прахово Мюмюн Чолак. През 1985 г. той е бил уволнен от училището заради несъгласие с принудителната смяна на имената на българските мюсюлмани, а след това е пратен за две години в лагерите в Белене и Бобов дол, после е изселен в Кочериново, а накрая и в Турция, заедно с цялото му семейство.
Според разглеждащия делото съдия Радост Бошнакова делото е с фактическа, но не и с правна сложност и няма как да бъде оправдано забавяне от почти 30 години, което да надхвърли с 12 години абсолютната давност.
В началото на 2020 г. СГС е осъдил прокуратура да плати обезщетение от 30 000 лв. и на Ремзи Бекиров, който през 1985 г. в Бургас е бил арестуван и обвинен за „изразено несъгласие и неодобрение“ с Възродителния процес и насилствената смяна на имената на българските турци. За него тогава е била издадена заповед да бъде пратен за 3 години в Белене и в Бойчиновци.
И в този случай прокуратурата настоява, че делото е с разумна продължителност заради фактическата и правна сложност, но съдия Маргарита Апостолова е категорична, че забавяне от 28 години е равнозначно на отказ от правосъдие.
До момента на първа инстанция са приключили 4 дела на пострадали, които искат обезщетения заради проточилото се разследване на Възродителния процес и във всяко едно от тях съдиите са категорични, че няма основателна причина да се търсят и разпитат абсолютно всички жертви, както са настоявали военните обвинители. Достатъчно е да са установят имена, за да могат да бъдат уведомени в бъдещ процес и да потърсят правата си, смятат съдиите.
„Възродителен процес“ се нарича петгодишен период през 80-те години, по време на който турското малцинство е подложено на насилствена асимилация от българското правителство. В началото на прехода след 89 година по това дело бяха последователно привлечени като обвиняеми комунистическите функционери Тодор Живков, Петър Младенов, Пенчо Кубадински, Димитър Стоянов и Георги Атанасов. Към днешна дата от всички тях жив е само комунистическият премиер Георги Атанасов, припомня сайтът Desebg.com.
Източник: www.svobodnaevropa.bg Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.
Глобиха собственик на кучета, нарушил три закона едновременно, съобщиха за ЗАРАТА 382 санкции глоба с…
Над 500 писма до Дядо Коледа в кутията на Старозагорския куклен театър, съобщиха за ЗАРАТА…
Служители на AES България дариха 236 деца с топли дрехи и обувки за Коледа, съобщиха…