Categories: Бизнес

Пазарите няма да се влияят само от новините за Русия и Украйна

Снимка: Chriss J. Ratcliffe/Bloomberg

Изкушаващо е неотдавнашната волатилност на пазарите да се свърже единствено с напрежението между Русия и Украйна. В крайна сметка всеки ден изглежда получаваме съревноваващи се индикации за противопоставяне, което изправя Европа пред най-голямата възможност за въоръжен конфликт с Русия след разпадането на Съветския съюз.

След първоначалната вълна от активност пазарите започнаха да търгуват предимно на конфликта в диапазон, ограничен от надеждата за евентуално дипломатическо решение и по-продължителния период на „без мир и без война“, пише Мохамед ел-Ериан, президент на Queens’ College в Кеймбридж и съветник на Allianz и Gramercy, за FT.

Това е причината за по-голямата част от дневната волатилност на основните фондови индекси в САЩ през последните няколко седмици, когато наблюдавахме колебания от 0 до 1,5 процента.

По-силните движения настъпиха, когато пазарите усетиха възможността за решително движение към един от тези сценарии.

Още по темата

В крайна сметка, в зависимост от това кой сценарий се разиграе, световната икономика или ще се възползва от евентуалното рязко намаляване на цените на суровините, или, от друга страна, ще се изправи пред голям стагфлационен шок, посочва Ел-Ериан.

Това не трябва да ни заслепява за два важни структурни въпроса, които ще бъдат актуални за известно време, почти независимо от това как протича конфликтът, посочва той.

Първо, пазарите губят котвата на изобилната и предвидима ликвидност, осигурена от централните банки. Тази обединяваща тема се оказа изключително мощен двигател за потискане на нестабилността, като изолира пазарите от широк спектър от притеснения и същевременно повишава стойността на активите.

Тъй като Федералният резерв на САЩ със закъснение се стреми да се справи с високата и устойчива инфлация, пазарите трябва да се ориентират към фундаментална промяна в своя ликвиден режим. Това включва не само по-високи лихвени проценти, но и свиване на баланса на Фед на стойност 9 трилиона долара.

Оценките на собствения капитал може да са по-привлекателни, отколкото бяха преди няколко седмици, но не са достигнали нивото, необходимо, за да представляват очевиден самостоятелен и обобщен инвестиционен случай за закупуване на акции.

Това не означава, че пазарите са без котви. Стабилните корпоративни печалби и поведенческата обусловеност на инвеститорите, изкушени да купуват при спад, все още са в игра. Те обаче, по своята същност, са по-малко силни и по-чувствителни към възможността на Фед да осигури икономическо меко кацане.

Вероятността за това е значително подкопана от степента, до която Фед първо определи погрешно инфлацията и след това се отклони в коригирането на политиките. Дори днес с инфлация на потребителските цени от 7,5 процента Фед все още инжектира ликвидност в икономиката.

Бих оценил вероятността за удобно меко кацане за икономиката и пазарите през следващите 12 месеца на 10 процента, доста под три други макроикономически сценария, посочва Ел-Ериан.

Единият е, че икономическият растеж е сериозно увреден от закъснението на Фед, който е принуден да натисне спирачките на политиката си в отговор на постоянно високата инфлация (вероятност от 40 процента). Другият е, че Фед, който засега се отказва от целта си за инфлация с надеждата, че ще се появят екзогенни благоприятни развития, като например скок на производителността или стабилизиране на веригите на доставките, ще помогнат да се посрещнат нарастващите разходи за труд (30 процента). Трети сценарий е стагфлация (20 процента), най-тревожният резултат за поминъка, финансовата стабилност и ефективността на политиката.

Вторият структурен фактор, който надвисва над пазарите, е структурната ерозия на пазарната ликвидност. През последното десетилетие се наблюдава значително намаляване на капацитета на пазарите да абсорбират риск. Това съвпадна с огромното разширяване на размера на притежателите на активи, които търгуват чрез тези посредници.

Това несъответствие в търсенето и предлагането може да доведе до големи пазарни движения или „разминаване в цените“, когато има промяна в общоприетото мнение – явление, което е видимо не само за отделните акции, но и за други пазарни сегменти.

Сега, при липса на силна обединяваща тема и навигация в широк спектър от потенциални макро сценарии без първата и най-добра опция – за политика на Фед, акциите ще останат чувствителни не само към капризите на новините за Русия и Украйна, но и към други фактори, например поведението на централните банкери и оповестяването на данни, които се различават значително от средната прогноза.

Това изисква от инвеститорите да предвидят по-тревожна волатилност и да имат здрави нерви да се справят с нея (не забравяйте, че много от основните инвестиционни грешки се случват в такива моменти).

Това също така гарантира предпочитание на индивидуални акции пред индексите и подлагането на стопанствата на детайлни прегледи на качеството с много по-висока честота, отколкото беше оправдано през последните години.

https://www.investor.bg/

Arhiv