Неравенството на доходите продължава да расте в повече от половината държави с ниски и средни доходи, които са взели финансова помощ от Международния валутен фонд (МВФ) и Световната банка (СБ).
Това отбелязва нов анализ на международната асоциация Оксфам, което се бори с бедността по света. Новината идва на фона на започващите в понеделник пролетни срещи на МВФ и СБ.
Информацията показва, че неравенството на доходите расте в 37 страни като Етиопия и Замбия и остава високо в общо 42, сред които Хондурас и Мозамбик. Това прави общо 60% от страните, получаващи помощи или заеми от двете организации.
Председателката на Оксфам във Вашингтон Кейт Доналд каза в понеделник, че борбата с неравенството е приоритет за МВФ и СБ, но „в същото време те подкрепят политики, които вбиват клин между богатите и останалите“.
„Това лицемерие на високо ниво трябва да бъде прекратено“, допълни тя.
Миналата година Световната банка за пръв път в 80-годишната си история каза, че ще започне борба с икономическите неравенства. Първият тест за това ще бъде отпускането на средства за най-бедните страни по света. Това ще бъде един от приоритетните казуси на пролетните срещи.
Дарителските вноски към Международната асоциация за развитие (IDA) на СБ са на едно и също равнище през последните години. Според президента на СБ Аджай Банга правителствата на страните дарители трябва да направят следващите вноски „най-големите за всички времена“.
Държавите с ниски доходи са изправени и пред дългова криза, което прави попълването на IDA още по-спешно.
Според Оксфам страните, които отговарят на изискванията за получаване на помощи от IDA са свръхзадлъжнели и трябва близо половината от дълговете им да бъдат опростени.
„Не можем да се крием зад извинението „не можем да си го позволим“. Парите са ги има. Те просто не текат в правилната посока“, каза председателката на Оксфам Доналд.
Коледа е празник, който обединява милиони хора по света, но начинът, по който се празнува,…