Чисто икономическите съображения като цената на изборите не би трябвало да влияят върху преценката дали да има избори 2 в 1. Това коментира пред БНР Калин Славов, изпълнителен директор на Асоциация „Прозрачност без граници“.
По думите му по-скоро трябва да се съобрази взаимодействието на двата вида избори.
„Започва ситуацията да става доста различна от обичайната и тази възможност на избирателя по-спокойно, по-чисто да прецени за кого гласува и кого в коя институция изпраща, също като че ли се нарушава“, смята той.
На фона на легитимността на институциите, би трябвало да надделее вариантът за отделно провеждане на парламентарните и президентските избори, категоричен е Калин Славов.
Тънките сметки за психологическото въздействие на резултатите от едни избори върху други избори са малко преувеличени, смята той. Според него реалната електорална тежест на партиите върви в тесни коридори и промяна на датата едва ли би ги разширила значително.
Съществува умора от натрупването на избори върху избори, защото не се вижда път за промяна на зададената политическа система в ситуация на паритет на политическите сили, отбеляза Славов.
По думите му не се вижда отпушване към реално управление, към създаване на правителство, към придвижване на държавата в посока напред в тези трудни времена.
Според Калин Славов има място политическите сили да продължат преговорите помежду си и в предизборния период, като заявят ясно как биха управлявали заедно.
Славов определи като неудачно и отстъпление от вече постигнати позиции и връщане към хартиения вот.
САЩ обявиха актуализирана награда от $25 милиона за всяка информация, която би довела до ареста…