Парламентът закри окончателно Специализирания наказателен съд, Апелативния специализиран наказателен съд, Специализираната прокуратура и Апелативната специализирана прокуратура. Депутатите приеха на второ четене промени в Закона за съдебната власт. С промените бяха премахнати още кадровите и финансовите бонуси за членовете на Висшия съдебен съвет и съдебните инспектори.
Закриването за специализираните съд и прокуратура е един от приоритетите на кабинета, записан в коалиционното споразумение между управляващите партии. Един от аргументите за закриването им беше, че те се “се използват като бухалка не само срещу бизнеса, но и срещу обществото”.
По време на първо четене на законопроекта Настимир Ананиев (“Продължаваме Промяната”) посочи като пример подслушването на участници в протестите през 2020 г. Тогава разрешенията за използване на специални разузнавателни средства са били отправяни към специализираната прокуратура и специализирания съд.
Спецсъдът и спецпрокуратурата заработиха в началото на 2012 г. Инициативата за създаването им беше на първото правителство на ГЕРБ.
Законопроектът за закриването им беше внесен в началото на март от Министерския съвет, а в пленарната зала беше защитен от министъра на правосъдието Надежда Йорданова(“Демократична България”).
Здравите и силни нокти са отражение на правилното хранене и добра грижа. Хранителните добавки могат…
Здравата и красива кожа изисква както външна грижа, така и подходящо подхранване отвътре. Хранителните добавки…
Здравейте, скъпи приятели, Това е новият брой на Голямата картина - седмичния бюлетин на Свободна…