Парламентът избра ново правителство с премиер Росен Желязков. Това се случи на заседание на Народното събрание (НС) в четвъртък. В новия кабинет участват представители на ГЕРБ-СДС, БСП и „Има такъв народ“ (ИТН). То ще бъде подкрепяно и от фракцията на Ахмед Доган в ДПС.
Четирите партии избраха новия състав на Министерския съвет със 125 гласа „за“, като всички останали гласуваха „против“.
Новината идва, след като ГЕРБ спечели изборите от 27 октомври. В сряда президентът Румен Радев връчи първия мандат за правителство на партията, като тя веднага го върна изпълнен. През последните четири години в България имаше само две редовни правителства, като нито едно от тях не продължи повече от 9 месеца.
Преди началото на дебатите в НС новоизбраният премиер Желязков изрази благодарност към БСП и ИТН за подписването на коалиционно споразумение и към ДПС-Доган, че са подкрепили кабинета.
Той изброи и някои от основните приоритети на правителството –върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на свободата и плурализма в медиите и гражданското общество, членство в еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ).
Приоритети, по думите му, ще са и качеството на живот, с фокус в здравеопазването, образованието и пазара на труда.
Именно ГЕРБ най-често е обвинявана от опозицията си в корупционни практики. По време на управлението на Бойко Борисов страната заемаше и едни от най-ниските места по свобода на словото в Европа според индекса на „Репортери без граница“.
В предложението на Желязков е заложена структура на Министерския съвет с трима вицепремиери и общо 19 министерства. В него ГЕРБ ще имат премиер и 11 министри, БСП един вицепремиер и четирима министри, а ИТН – четирима министри, единият от които е и вицепремиер. Те са:
По време на дебатите повечето депутати се съгласиха, че България има нужда от редовно правителство, но изразиха съмнение, че предложеният кабинет ще може да изпълни целите, които си е заложил.
„Това правителство не може да бъде антикорупционно, не може да се грижи за върховенството на закона и на правото… защото политическа партия ГЕРБ няма историческото доверие да говори за корупция, тъй като най-големите корупционни случки са свързани с вашето управление в различни периоди“, каза Радостин Василев от партия МЕЧ.
Бившият премиер Николай Денков каза, че ПП-ДБ ще следи внимателно действията на бъдещия кабинет и ще бъде конструктивна опозиция, като ще дава подкрепа за политики, свързани с европейската ориентация на страната и справедлива правосъдна система.
„Най-проблемното нещо е отказът да се ограничи влиянието на (Делян) Пеевски. От коалиционното споразумение, до което уж бяхме достигнали на 5 януари, са премахнати всички мерки на ограничаване на нелегитимни влияния в съдебната и изпълнителната власт“, каза Божидар Божанов.
Тошко Йорданов от ИТН отрече това и каза, че само са направени редакции на някои от текстовете.
От своя страна, Джевдет Чакъров от ДПС-Доган защити решението си да подкрепи правителството, като каза, че „това е национално отговорната позиция в момента“.
ГЕРБ спечели изборите от 27 октомври. От тогава насам партията няколко пъти промени позицията си за това дали ще сформира правителство. През декември тя реши да преговаря с „Демократична България“ (ДБ), БСП и ИТН.
„Продължаваме промяната“ не участва в преговорите, след като ГЕРБ отказа да подпише декларация за изолиране на Делян Пеевски от управлението. Той е санкциониран за корупция от САЩ и Великобритания.
ДБ постави няколко условия за съставяне на правителство – изолиране на Пеевски от властта, премиер, който не е ярка партийна фигура, спиране на избора на Борислав Сарафов за главен прокурор и смяна на състава на Висшия съдебен съвет (ВСС), чийто мандат е отдавна изтекъл.
Искането на БСП беше да бъде съставено „програмно“ правителство с надпартиен премиер, а на ИТН – Бойко Борисов да не бъде премиер.
В началото на януари ГЕРБ прекрати преговорите с ДБ заради несъгласие по отношение на предложението за премиер – Росен Желязков. Преговорите с ИТН и БСП продължиха, а в понеделник ДПС-Доган съобщи, че ще подкрепи проектокабинета на БСП, ИТН и ГЕРБ, без да има участие в него.
За последните 4 години в България се проведоха избори за парламент 7 пъти. За този период ГЕРБ получи мандат за съставяне на правителство 8 пъти. От тях партията на Бойко Борисов върна общо пет мандата неизпълнени. На два пъти ГЕРБ предложи състав на правителство, но то не успя да договори подкрепа в парламента. Така кабинетът на Желязков е първият успешно изпълнен мандат за съставяне на правителство на ГЕРБ от 2021 г. насам.
Град Земен, разположен в западната част на България, е малък, но исторически значим селище. Ето…
Областният управител Методи Марков присъства на тържествената церемония по полагане на клетва на завършващите стажанти…
Град Завет е малък, но изключително интересен и исторически богат град, разположен в североизточната част…
В продължение на месеци представители на разузнавателни агенции от ЕС, Великобритания и САЩ говориха за…