Парламентът обсъжда конституционните промени на първо четене

Депутатите разглеждат на първо четене в петък проекта с конституционни промени, внесен през юли от ГЕРБ, “Продължаваме промяната – Демократична България” (ПП-ДБ) и ДПС.

За да имат повече време за обсъждане, по предложение на Десислава Атанасова от ГЕРБ мнозинството гласува за отпадане на петъчния парламентарен контрол, на който на въпроси трябваше да отговаря вицепремиерът Мария Габриел.

Предложенията за промени в основния закон бяха подложени на множество критики по време на близо шестчасовото заседание на парламентарната конституционна комисия във вторник.

Най-сериозно недоволство предизвикаха идеите за ограничаване на възможността на президента да определя сам състав на служебно правителство, разделянето на Висшия съдебен съвет (ВСС) на два отделни органа с премахване на Пленума му, както и част от текстовете за орязване на правомощията на главния прокурор.

Предложението, свързано с формирането на служебен кабинет, предвижда държавният глава да назначава състава му след консултации с партиите, а за премиер да се избира някой измежду председателите на парламента и Конституционния съд (КС) и управителя на Българската народна банка (БНБ).

Разделянето на ВСС предвижда обособяване на един кадрови орган за съдиите и друг – за прокурорите и следователите, без да има заседания на Пленум със смесен състав от двата органа. Идеята е Съдийският съвет да бъде доминиран от членове, избрани от съдии, за да се гарантира съдийското самоуправление.

В Прокурорския съвет пък се предлага мнозинството да е доминирано от членове, излъчени от парламента, които не са магистрати, за да се гарантира ограничаване на влиянието на главния прокурор над прокурорския кадрови орган.

Най-много критики по тази тема бяха насочени срещу премахването на Пленума на ВСС, както и срещу идеята представителите на парламентарната квота да доминират Прокурорския съвет.

Ръководството на прокуратурата пък възрази срещу предложението главният прокурор вече да не може да упражнява надзор за законност, както и Върховната административна прокуратура да бъде закрита.

Проектът включва още намаляване на мандатите на председателите на двете върховни съдилища и главния прокурор от 7 на 5 години. Това също беше широко разкритикувано във вторник.

Сред предлаганите конституционни промени е и идеите на ПП-ДБ за ограничаване на кметските мандати и за промяна на националния празник – от 3 март на 24 май. Тези предложения обаче изначално бяха отхвърлени от ГЕРБ и ДПС.

За да бъдат приети, конституционните промени трябва да минат през 3 четения с подкрепа от поне от 180 народни представители. Ако на първо четене бъдат събрани под 180, но над 160 гласа, проектът ще бъде подложен на второ гласуване след не по-малко от 2 и не по-вече от 5 месеца.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

Arhiv

Recent Posts

7 факта за Статуята на София, които може би не знаете

Сравнително нова забележителност Статуята на София е открита на 8 септември 2000 г., което я…

33 минути ago

Видове хранителни добавки за очите: Поддържане на зрението и здравето на очите

Здравето на очите е от ключово значение за нашето ежедневие и качеството на живот. Освен…

един час ago

Синулан: Природно решение за здравето на синусите и дихателните пътища

Синулан е популярна хранителна добавка, която подпомага здравето на дихателните пътища и синусите. Продуктът е…

2 часа ago

7 факта за Айфеловата кула, които може би не знаете

Кулата първоначално е била временна Айфеловата кула е построена за Световното изложение в Париж през…

2 часа ago