Парламентът забрани в сряда с голямо мнозинство т.нар. пропаганда на „нетрадиционна сексуална ориентация“ сред децата. Това стана с поправка на първо четене в Закона за предучилищното и училищното образование, внесена от „Възраждане“ и подкрепена от ГЕРБ, ДПС, БСП, „Има такъв народ“ (ИТН), всички 16 независими депутати и двама от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ).
Първото гласуване мина със 154 гласа „за“, 8 „против“ и 9 „въздържал се“. Веднага след него Георги Свиленски предложи колегите му веднага да преминат към обсъждане на законопроекта на второто четене, което беше прието с голямо мнозинство.
Това стана седмица, след като промените бяха подкрепени с голямо мнозинство на заседание на Комисията по образование и наука. Подобно законодателство от години действа в Русия, където от края на миналата година вече са забранени всички дейности в защита на ЛГБТ общността, независимо от възрастта.
С новите текстове в закона се забраняват следните дейности в системата на предучилищното и училищното образование:
Най-много критики имаше по отношение на несъвършенството на термина „нетрадиционна сексуална ориентация“, който съвпада напълно с определението в „Уикипедия“.
В законопроекта е записано следното: „различно от общоприетите и заложените в българската правна традиция схващания за емоционално, романтично, сексуално или чувствено привличане между лица от противоположни полове“.
Основните аргументи в защита на законовите промени бяха, че те отразяват духа на Конституцията на Република България, която предвижда, че бракът се сключва само между мъж и жена, както и православните ценности.
Единствените депутати, които гласуваха срещу предложената от „Възраждане“ забрана бяха седмина членове на групата на ПП-ДБ и един от ГЕРБ. Петима от ПП-ДБ и четирима от ГЕРБ се въздържаха. Всички останали присъстващи в пленарната зала гласуваха „за“.
Основните критики към законопроекта дойдоха от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) в лицето на Елисавета Белобрадова. Критики отправи и Тервел Георгиев от ГЕРБ, но останалите изказвания от групата му бяха в подкрепа на забраната.
По време на около тричасовия дебат се чуха призиви за подкрепа на традиционните православни и семейни ценности – от Йордан Цонев от ДПС и от Петър Николов от ГЕРБ.
Според Николов в момента светът е разделен на две: „От едната страна стоят хората, които бранят традиционните ценности, а от другата – хората, които ги рушат.“
Корнелия Нинова от БСП призова да бъдат извадени „извращенията“ от училищата, а Красимир Велчев от ГЕРБ добави, че е добре да се обмисли и следващата стъпка – въвеждане на предмет „Религия“.
„Джендър идеологията пълзи и ще превземе българските училища“, каза Нинова, която припомни, че докато беше председателка на БСП партията активно се противопоставяше на приемането на Истанбулската конвенция.
Въпросният документ предвиждаше мерки за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие. Истанбулската конвенция влезе в сила в целия Европейски съюз (ЕС) от 1 октомври 2023 г., но в България това се случи само частично.
Единственият критичен глас в ГЕРБ срещу промените беше този на Тервел Георгиев. Той отбеляза, че подобно законодателство има само в Русия, но не и в рамките на ЕС.
Той беше репликиран от съпартийците си Петър Николов и Даниел Митов. Според двамата именно хората, които подкрепят правата на ЛГБТ общността, са причина за успешните хибридни атаки на Кремъл в Европа.
„Подобен тип идеологии са деструктивни и ако ги нямаше Путинският режим нямаше да има на какво да се опре“, каза Митов.
Николов пък нарече активистите за правата на хората с различна сексуална ориентация „полезните идиоти на Путин“.
Елисавета Белобрадова и Явор Божанков от ПП-ДБ обвиниха мнозинството в парламента в предизборен популизъм. Според Белобрадова прокараната поправка преследва „въображаем риск, който не съществува“ и я нарече „нормативно недоразумение“.
През декември 2022 г. руският президент Владимир Путин подписа закон, който забранява т.нар. пропагандата на ЛГБТ общността, педофилията и смяната на пола. В обхвата му влизат всички възрасти. Преди това руското законодателство забраняваше тези действия само сред непълнолетни.
Година след подписването на новия закон, в края на 2023 г., Върховният съд на Русия обяви ЛГБТ движението за „екстремистко“. С това Москва забрани дейността на организациите и активистите за правата на хомосексуалните, бисексуалните и транс хората.
Това се случи, след като две седмици по-рано руското правосъдно министерство поиска от съда да определи „международното социално ЛГБТ движение“ за екстремистка структура. Съдебното решение провокира страхове в Русия, че ще послужи за репресии не само спрямо хора с различна сексуална ориентация, но правозащитници.