Централната избирателна комисия (ЦИК) се събира на извънредно заседание в 10:30 в понеделник, за да реши коя от двете фракции на ДПС да бъде регистрирана първа, съобщи БНТ. Това се налага, след като кадри от сградата на ЦИК показаха, че представители на ДПС блокират началото на регистрационния процес за предсрочните парламентарни избори.
Новината идва на фона на надпревара между ДПС-Доган и ДПС-Пеевски за подаване на заявление за явяване на предсрочните избори през октомври. И двете фракции твърдят, че са пристигнали първи на място и съответно трябва да подадат документите си първи. Същевременно техни привърженици се струпаха около сградата на Народното събрание.
По устав и двамата съпредседатели, Делян Пеевски и Джевдет Чакъров, могат да представляват ДПС заедно и по отделно. Това означава, че единственото, което би имало значение, е времевото предимство при регистрацията.
По-рано в понеделник стана ясно и че ДПС-Пеевски е подало електронно подписано заявление за регистрация в ЦИК. Комисията ще трябва да реши и дали да приеме това, макар електронни заявления да не са се допускали до момента.
В решението си от 27 август ЦИК пише, че подаването на документи за регистрация започва в 9:30 часа на 2 септември „в сградата на Народното събрание, пл. „Княз Александър І“ № 1″.
Заради това през уикенда привърженици на двете фракции на ДПС се струпаха пред ходовете на сградата. В понеделник сутринта те бяха помолени да напуснат от жандармерията.
На фона на събралите се представители на двете фракции на партията ЦИК забави началото на регистрационния процес. Упълномощените да ги регистрират бяха допуснати в сградата на парламента.
От видео, публикувано във Фейсбук страницата на ДПС, която е модерирана от привържениците на почетния председател Ахмед Доган, обаче се вижда, че привърженици на Пеевски пречат на започването на регистрацията.
Разцеплението на ДПС започна през юли, когато при гласуването на правителство, предложено от ГЕРБ, част от депутатите на партията гласуваха „против“ според желанието на почетния председател Ахмед Доган и близкия до него съпредседател Джевдет Чакъров. Другата част, останала на страната на съпредседателя Делян Пеевски, подкрепи предложеното правителство.
Миналата седмица от ДПС-Доган съобщиха, че тясното ръководство на партията е взело решение да изключи Пеевски и негови приближени от ДПС. Пеевски обаче определи това като „противоуставно“.
Малко преди това стана ясно, че по документи Доган е загубил контрола върху резиденциите в „Росенец“ и „Бояна“. Той беше отстранен и от ръководството на ТЕЦ „Варна“, където беше съдружник с бившия министър на транспорта Данаил Папазов.
Това доведе до ескалиране на напрежението. Членове и симпатизанти на ДПС-Доган протестираха в продължение на няколко дни в столичния квартал „Бояна“ пред резиденцията, станала известна като един от „сараите“ на Доган, както и пред резиденцията на морето в парк „Росенец“.
В четвъртък председателката на ЦИК Камелия Нейкова съобщи, че в Софийския градски съд (СГС) има една регистрирана партия с наименование Движение за права и свободи. Тя добави, че комисията ще вземе решение за това коя фракция ще може да участва на изборите на свое заседание, след като разполага със заявленията и от двете.
Магнезий L-треонат е специална форма на магнезий, която лесно преминава кръвно-мозъчната бариера и подпомага когнитивните…
Коензим Q10 (CoQ10) е мощен антиоксидант, който подпомага производството на енергия в клетките и предпазва…