Управляващи и опозиция. Така би трябвало да изглежда политиката в страната след избора на редовно правителство с премиер Росен Желязков. Новият кабинет е коалиция между ГЕРБ, БСП, „Има такъв народ“ и фракцията на Ахмед Доган в ДПС.
Извън споразумението между четирите партии остават „Продължаваме промяната-Демократична България“ (ПП-ДБ), „Възраждане“, „ДПС-Ново начало“ на санкционирания за корупция Делян Пеевски и партия МЕЧ. Всички те казват, че ще бъдат в опозиция.
Кабинетът „Желязков“ беше гласуван след провала на преговорите между ГЕРБ и „Демократична България“. Основна тема в тях беше изолирането на Пеевски от управлението. Разговорите между двете политически сили бяха прекратени от ГЕРБ.
В Студио България на Свободна Европа разговаряхме с депутата от ПП-ДБ Ивайло Мирчев за това дали влиянието на Пеевски може да бъде ограничено.
Ролята на фракцията на ДПС около почетния председател Ахмед Доган в кабинета на Росен Желязков е на „смокинов лист“, каза Мирчев.
По думите му „колкото и „ДПС-Доган“ да обясняват, че те са гаранцията, че Пеевски няма да има влияние в правителството, те самите много добре знаят, че Пеевски е вътре в правителството. Той е в ролята си на управляваща опозиция“.
Според Мирчев това е термин, който „тепърва навлиза в България“.
Депутатът коментира и думите на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, че вратата за ПП-ДБ е отворена. По думите на Мирчев „много е спорно колко искрен беше Борисов, когато каза това за отворената врата, защото единствената отворена врата него, която аз съм виждал, винаги е била за Пеевски, който е в съседния кабинет“.
„За влиянието на Пеевски в ДАНС отговаря Хамид Хамид“, каза Ивайло Мирчев. Хамид е депутат от „ДПС-Ново начало“.
Мирчев даде като пример за влияние на Пеевски случая, който стана известен от интервю на бившият министър на отбраната Бойко Ноев в Студио България за обаждане на Пеевски, с което е спряна процедура за изграждането на завод за барут в България.
Проверка на Свободна Европа показа, че като председател на икономическата комисия в парламента през 2024 г. Хамид изпраща до председателя на ДАНС преписката за изграждане на завод за барут край Шумен. За по-малко от половин ден ДАНС реагира и оттегля свое положително становище за инвестицията. Така е блокирана ключова процедура, свързана с изграждането на обекта.
По думите на Мирчев, „когато някоя държавна институция реши, че трябва да спре определена частна инвестиция, определен проект, каквото и да е, винаги се намира някакъв начин, някакъв аргумент това да се спре“.
Мирчев каза, че често преписки се връщат към служители на по-ниски нива, „когато стане дума за един подобен проект и трябва да бъде отсвирен или рекетиран някой“.
Според Мирчев „ако една институция като ДАНС иска да свърши работата, тя се свършва. Ако агенцията иска да забатачи нещо с месеци, може да го забатачи“. По думите му „в момента, този завод за барут, ние знаем, че [на ДАНС] е оказван натиск от Пеевски, но всъщност, формално, всичко е наред, всичко е в процедура, разрешава се“.
Той има курорти по целия свят, сгради, казина. Продава библии, обувки, чорапи. От понеделник Доналд…
Добро утро. Най-важното днес: Програмата на коалицията Делото за изборите в КС Отговорът на Европа…