Народното събрание не успя да избере председател в четвъртък. Депутатите ще се съберат отново в 10 ч. сутринта в петък.
Това се случи, въпреки че три партии – ГЕРБ, БСП и ДПС „Ново начало“ на Делян Пеевски подкрепиха един и същи кандидат – Наталия Киселова от левицата.
Преди гласуването от „Продължаваме промяната – Демократична България“ също изказаха готовност да подкрепят Киселова, но само, ако от БСП се съгласят с искането им да изолират депутатите на „ДПС-Ново начало“ на санкционирания за корупция Пеевски.
В крайна сметка БСП не се съгласиха с условието на ПП-ДБ, а коалицията не подкрепи кандидата им.
Това беше десетият опит за избиране на председател след предсрочните избори, които се проведоха на 27 октомври.
Без избран председател парламентът не може да започне редовни заседания, на които да приема или отхвърля законодателни предложения. Това е и необходимо условие за процедурата по връчване на мандати за формиране на правителство от президента Румен Радев.
Както и в сряда, днес депутатите избираха между четири кандидатури. Те бяха Наталия Киселова от „БСП – Обединена левица“, Атанас Атанасов от ПП-ДБ, Силви Кирилов от ИТН и Петър Петров от „Възраждане“.
След първото гласуване на балотаж стигнаха Киселова и Кирилов.
След две почивки от по 30 минути депутатите първо гласуваха кандидатурата на Киселова. Първоначално тя получи 89 гласа „за“ – от „БСП – Обединена левица“, ГЕРБ-СДС и един глас от ПП-ДБ, които гласуваха предимно „въздържал се“.
На прегласуването Киселова получи 118 гласа, два по-малко от необходимите за избирането ѝ. Тогава освен БСП и ГЕРБ в нейна подкрепа гласува и „ДПС – Ново начало“ на Делян Пеевски, а всички представители на ПП-ДБ гласуваха „въздържал се“.
Подкрепата на Пеевски дойде, въпреки че той многократно повтори, че няма да подкрепи нито една кандидатура за председател, както и че парламентът е изчерпан и са необходими нови избори.
След като не приеха кандидатурата на Киселова, депутатите отхвърлиха и тази на Силви Кирилов, като гласуваха с 99 гласа „за“, 120 „против“ и 19 „въздържал се“.
По-рано в четвъртък Кирил Петков от ПП-ДБ каза, че коалицията би подкрепила Киселова, в случай че кандидатката на „БСП – Обединена левица“ подпише декларацията на ПП-ДБ за санитарен кордон около санкционирания за корупция Делян Пеевски.
Петков добави, че депутатите от неговата партия „Продължаваме промяната“ ще подкрепят Силви Кирилов, защото още преди седмици от „Има такъв народ“ са подписали декларацията.
По-късно от БСП също потвърдиха, че водят преговори за това с ПП-ДБ. В крайна сметка коалицията не гласува в подкрепа на Киселова, а при гласуването за Кирилов се разцепи.
След заседанието лидерът на „БСП – Обединена левица“ Атанас Зафиров каза пред журналисти, че по време на среща с ПП-ДБ в четвъртък партията е заявила подкрепа за декларацията за санитарен кордон и всички 20 членове на парламентарната група на БСП са я подписали. Зафиров добави, че след въпросната среща партията е говорила и с ГЕРБ, която по негови думи е поискала още време.
По думите на Ивайло Мирчев от ПП-ДБ след разговора си с ГЕРБ от БСП са се свързали отново с коалицията. „БСП в зала ни се обадиха и казаха, че нямат позволение“, в резултат на което не могат да подпишат декларацията.
На въпрос дали е поставял условие пред БСП да не подписва декларацията, ако иска Киселова да получи подкрепата на ГЕРБ, лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов отговори: „да, разбира се“. „Както аз безусловно ги подкрепих, така държа всички безусловно да ги подкрепят“, добави той.
Борисов каза още, че е изненадан от решението на „ДПС – Ново начало“ да подкрепи Киселова и че на следващото заседание в петък ГЕРБ може да преосмисли подкрепата си за нея.
„Ние следваме нашата принципна позиция (…), че бихме подкрепили и председател на парламента, и управляващо мнозинство така, че да не бъде в никаква взаимна свързаност с модела Пеевски“, каза Джевдет Чакъров от партия „Алианс за права и свободи“ (АПС). Тя, както и ПП-ДБ, гласува „въздържал се“ при избора на Киселова.
„Имахме разговори с БСП и те бяха в готовност да подпишат санитарния кордон (…) за съжаление видяхме, че не се подписва, това е тяхно право“, добави той.
Пеевски изрази мнение, че забавянето в избора на председател е свързано с нов политически проект, какъвто според него подготвя президентът Румен Радев. „Печелят време за новата партия“, каза той.
На въпрос как „ДПС – Ново начало“ ще гласува в петък той отговори: „утре си е за утре“.
За първи път настоящият парламент опита да избере председател преди почти цял месец, на 11 ноември. Това стана близо две седмици след предсрочните избори.
Те бяха седмите поредни парламентарни избори в страната за последните три години. През голяма част от този период държавата се управляваше от служебни правителства. Настоящият служебен премиер – Димитър Главчев, управлява от 9 април насам.