Пеевски ще промени устава и ще заличи поста „почетен председател“ на ДПС

Промени в устава, избор на ново ръководство, отмяна на решения на ръководни органи, премахване на фигурата на почетен председател.

Това са сред промените, които ще бъдат направени на извънредната национална конференция на Движението за права и свободи (ДПС). Тя се провежда в неделя при засилени мерки за сигурност в Националния дворец на културата (НДК) в София.

Очаква се и съпредседателят на ДПС – санкционираният за корупция от Съединените щати и Великобритания Делян Пеевски, да бъде провъзгласен за единствен председател на партията. Именно той обяви през октомври свикването на конференцията със заявката да изчисти ДПС от почетния ѝ председател Ахмед Доган и останалите верни на него хора.

Форумът има открита и закрита част. Откритата премина в отчети и приветствия, в закритата ще се вземат обявените решения.


Преди началото на откритата част на форума бяха пуснати химните на България и на Европейския съюз. На снимката в центъра – Делян Пеевски, 22 декември 2024 г.

Новината идва след отказа на Софийския градски съд (СГС) да впише решението на Централното оперативно бюро (ЦОБ) на ДПС за изключване на Делян Пеевски от партията. То беше взето през август от другия съпредседател на партията – Джевдет Чакъров и още 12 останали верни на почетния председател Ахмед Доган.

През октомври Чакъров внесе в СГС и решение за изключване на Пеевски, взето от Централния съвет (ЦС) на ДПС. То обаче е обект на друго производство и по него съдът все още не се е произнесъл.

На конференцията в неделя беше обявено, че ще бъде „десезиран съдът“ – под това може би се има предвид да се прекратят усилията на Доган да отстрани по съдебен път Пеевски.

Той и Чакъров бяха избрани за съпредседатели през февруари по предложение именно на Доган. Той е основател и лидер на ДПС между 1990 и 2013 г., след което става пожизнен почетен председател.

Между него и Пеевски през лятото назря конфликт, започнал още преди година. Пеевски започва да отстранява близки до Доган политици, а при гласуването на проектокабинета на ГЕРБ с първия мандат ДПС се разделят на два лагера.

Фракцията на Доган – с активното участие на съдебни и държавни институции – загуби марката на партията. Така на изборите на 27 октомври движението се яви в две отделни коалиции – „ДПС – Ново начало“ на Пеевски и „Алианс за права и свободи“ на Доган. Те са съответно четвърта и шеста политическа сила в новия парламент.

Преди месец служебното правителство предостави за централа на „ДПС – Ново начало“ сградата на ул. „Врабча“ 23 в София, след като спешно я опразни от три държавни институции.

Гости на форума

Сред гостите са посланиците на Египет, Мароко, временно управляващите посолствата на Турция и Йемен, хора от посолствата на Виетнам и Азербайджан.

На форума е и депутатката от управляващата в Турция Партия на справедливостта и развитието Седа Билюк. Тя беше представена като пратеник на президента Реджеп Ердоган.

Няма представители на Алианса на либералите в Европа (АЛДЕ), където членува ДПС. Преди седмица генералният секретар на алианса Дидрик де Шетцен каза, че приветства налагане на „санитарен кордон“ около Пеевски. Още преди месеци АЛДЕ каза, че ДПС може да бъде изключено от Алианса заради Пеевски, който е санкциониран за корупция от Съединените щати и Великобритания.

От форума отсъстват и представители на другите партии в България.

Присъстват обаче президентът на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов, вицепрезидентът на КНСБ Огнян Атанасов, представители на Националната асоциация на тютюнопроизводителите, Българския фермерски съюз, Националната браншова камара „Плодове и зеленчуци“.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

Arhiv