Премиерът Кирил Петков. Снимка: Зара Русева, БГНЕС |
Министър-председателят Кирил Петков проведе видеоконферентен разговор с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг. Двамата обсъдиха актуалните развития, свързани с продължаващото струпване на руски войски по границата с Украйна, съобщава правителственият пресцентър.
Беше споделено виждането, че дипломатическите усилия за деескалация трябва да продължат, но в същото време Алиансът трябва да бъде подготвен и за евентуално влошаване на ситуацията, се казва в съобщението.
Петгов е информирал генералния секретар за решението на правителството да допринесе за колективната отбрана чрез изграждане на българска батальонна бойна група, с възможност за попълване на дефицитите от страни-членки, при необходимост.
В хода на разговора отново е бил потвърден водещият принцип в НАТО – всяко решение трябва да е подкрепено от обществото и правителството в съответната страна-членка.
По-късно Столтенберг написа в Twitter, че е провел съществен разговор с премиера Кирил Петков по повод струпването на руски войски на границата с Украйна и влиянието им върху европейската сигурност.
Столтенберг определя България като „ангажиран съюзник на алианса, който дава своя принос за колективната отбрана“.
По-рано днес стана ясно, че САЩ ще изпратят близо 3000 допълнителни военни в Полша и Румъния, за да подсилят източноевропейските съюзници на НАТО срещу руската заплаха по думите на Вашингтон за нахлуване в Украйна, съобщиха американски официални представители, цитирани от Ройтерс.
Ескадрон „Страйкър“ с около 1000 американски военнослужещи, базиран в германския град Вилсек, ще бъде изпратен в Румъния, а около 1700 военни, главно от 82-а въздушно-десантна дивизия, ще бъдат предислоцирани от Форт Браг, Северна Каролина, в Полша. Други 300 военнослужещи ще бъдат придвижени от Форт Браг в Германия.
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…