Снимка: Bloomberg L.P. |
Петролните цени се понижават на фона на неочаквания ръст на американските петролни запаси, съобщава Ройтерс.
Фючърсите върху международния бенчмарк сорт Брент поевтиняват с 0,31% до 78,40 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол West Texas Intermediate се понижава с 0,11 на сто до 74,75 долара за барел.
Средната цена на кошницата на ОПЕК обаче нараства с 0,82% до 78,37 долара за барел.
Търгуваният в САЩ бензин поевтинява с 0,06% до 2,228 долара за галон.
Американските петролни запаси се увеличават през миналата седмица с 4,6 млн. барела до 418,5 млн. барела, според информация на Администрацията за енергийна информация (EIA). Това е повече от очаквания спад от 1,7 млн. барела в анкета на Ройтерс.
По-рано тази седмица цената на сорта Брент премина границата от 80 долара за барел за първи път от три години насам. Според петролните трейдъри сортът отново ще поскъпне над тази стойност.
„Цената от 80 долара за барел няма да е най-високото ниво“, смята Джоузеф Пери, анализатор от StoneX.
Нивото на петролните запаси на САЩ се връща до тези, отчетени преди появата на урагана „Айда“ по американското крайбрежие на Мексиканския залив месец по-рано. Добивът на петрол в страната нараства до 11,1 млн барела на ден през миналата седмица.
Анализаторите очакват в рамките на следващата седмица Организацията на страните износителки на петрол и техните съюзници, известно като ОПЕК+, да се договорят за разширяване на производството с още 400 хил. барела на ден за ноември.
Световната енергийна криза, оформяща се в Северното полукълбо, и опасенията около китайския жилищен пазар помрачават настроенията сред инвеститорите напоследък, тъй като проблемите във втората по големина икономика в света нарушават баланса на петролните пазари.
Китай е най-големият вносител на петрол в света и втори по големина потребител на суровината след САЩ.
*Информацията е актуална към 09:18 ч. българско време.
Стотици участваха във възпоменанието на жертвите на насилствената асимилация на българските турци, видя репортер на…
Заради по-силната конкуренция от страна на Китай, спадащите продажби у дома и новия натиск от…