Когато става въпрос за чисто вирусна инфекция, какъвто на 90% е грипът, антибиотиците нямат никакво място. Не само че няма да помогнат, а напротив, могат и допълнително да прибавят симптоми от раздразване на гастроинтестиналния тракт. Това каза в интервю за Радио „Фокус“ главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.
Според него практиката да се продават антибиотици без рецепта е печеливш механизъм на аптеките, но не трябва да бъде за сметка на хората. Той поясни, че ако има особеност по отношение на грипа, то е, че поради голямата си и бърза изменчивост успява за всеки сезон 2 или дори повече нови щамове.
„И тази година бихме могли да очакваме различни щамове. Това, което е включено във ваксината с два щама А, съответно H3N2 и H1N1 и два щама B от двете съществуващи линии „Виктория“ и „Ямагата“. Трудно е да се каже кой ще произведе епидемията. За разлика от преди, когато винаги грипните вируси от тип А предизвикваха епидемията, последните няколко години сме свидетели на паралелна циркулация – и на В, и на А щамове. Може би това накара и производителите от 3-валентни да минат към 4-малентни ваксини, така че да е максимално широк спектърът на защита. Дали „Мичиган“ ще е основен тази година, „Колорадо“, или „Пукет“, няма и чак такова значение. За обикновения човек симптомите на болните и клиничната картина остават същите“, обясни той.
Д-р Кунчев уточни, че през януари ще бъде пикът на грипната епидемия и трябва да се приемат навреме антигрипни препарати. Той посъветва хората, които са със слаба имунна система и често боледуват, да се имунизират. Д-р Кунчев обясни, че трябва да разполагаме с две три седмици преди срещата с вируса, за да може да предприемем необходимите мерки.
„Много е важно да бъдат приети навреме, тъй като тези от тях срещу, които вирусът не е изградил резистентност и са ефективни, са единственото ни средство при вече появило се заболяване. При започващо заболяване, ако в първите 48 часа се приеме антивирусен препарат, той ще има добро и силно действие. Много бързо спадат възможностите му и ако се опитаме да го взимаме чак след като сме развили всички симптоми с висока температура и сме легнали на легло от седмица. Тогава не може да очакваме, че ефектът ще е много добър“, добави той.
Коледарите са неразделна част от българската коледна традиция, носещи духа на празника чрез песни, благословии…
Атентаторите често се възприемат като сенчести фигури в историята, но зад техните действия стоят сложни…
Киселото зеле е не само важна част от традиционната българска кухня, но и продукт с…