„Пишем история“. Ще бъде ли Тръмп „криптопрезидентът“ на САЩ

Бар в Манхатън през септември 2024 г. Републиканецът Доналд Тръмп – тогава все още кандидат за президент, се среща с поддръжници, подписва шапки с автографи, черпи част от хората с хамбургери и диетична кола. Но когато отива да плати, не вади от портфейла си нито карта, нито кеш. Вместо това посяга с телефона си и плаща с биткойн.

„Първата транзакция с биткойн, направена от президент“, казва тържествено един от служителите на бара.

„Знаете ли какво значи това? Пишем история“, отговоря Тръмп на фона на подвиквания и аплодисменти.

Става дума за предизборно събитие, част от кампанията на Тръмп, който през януари ще встъпи в длъжност като президент на САЩ. На 5 ноември той спечели изборите срещу кандидатката на демократите Камала Харис.

Веднага след победата му стойността на най-известната криптовалута – биткойна, достигна рекорден връх от над 89 000 долара. А в дните след това много наблюдатели определиха избирането на Тръмп като победа за криптоиндустрията.

Но съвсем доскоро републиканецът не беше изобщо поддръжник на криптокомпаниите. Кога се случи промяната в позицията му?

Какво е казвал Тръмп в миналото

Криптовалутите са изцяло дигитални средства за размяна. За разлика от конвенциалните валути те не се контролират от централизирани банкови системи.

Първата криптовалута е биткойнът. След неговото създаване през 2009 г. възникват още стотици други подобни валути. Стойността им търпи резки промени и това води до различни изводи сред експертите. Някои казват, че криптовалутите трябва да се разглеждат не толкова като метод за плащане, а като спекулативен и инвестиционен актив.

В миналото Тръмп многократно е изразявал скептични позиции към криптовалутите.

„Не съм почитател на биткойн и другите криптовалути, които не са пари и чиято стойност е силно променлива и базирана на едно нищо. Нерегулираните криптоактиви могат да улеснят незаконното поведение, включително търговията с наркотици и друга незаконна дейност“, написа той в Туитър през 2019 г.

Две години по-късно пък в свое интервю той определи биткойн като „измама“ и добави какво иска: „доларът да бъде валутата на света – винаги съм го казвал“.

Първите стъпки на самия Тръмп в криптото

Преди тазгодишните президентски избори Тръмп рязко промени позицията си. Първо, през декември 2022 г. той пусна в продажба собствена серия с NFT токени – това са дигитални колекционерски предмети, често изображения или видеоклипове, които не могат да бъдат копирани.

В случая ставаше дума за картинки с Тръмп като супергерой, Тръмп като астронавт, Тръмп, който язди слон и други подобни, които бързо бяха разпродадени. Търговският успех накара Тръмп да пусне в продажба още три серии NFT токени – последната от тях през август тази година, която този път включваше и Тръмп сред биткойни.

Според финансовите му отчети NFT сериите са му донесли 7,2 млн. долара, а в свой виртуален портфейл той притежава най-малко 1 млн. долара.

„Наричат ме криптопрезидент, не знам дали е вярно, но много хора го казват“, каза през август Тръмп в официалното рекламно видео към колекцията.

Какво обеща Тръмп

Това се случи само месец след като той демонстрира най-явната си до момента подкрепа за криптоиндустрията. През юли той се появи на най-голямата биткойн конференция в Нашвил, където обеща по-добри условия за криптобизнесите, като основните му заявки бяха три.

Първо, той обеща да не преследва криптокомпаниите със строги регулации. По думите му още в първия си ден на поста той ще уволни Гари Генслър – шефа на федералната комисия, която следи за спазването на законовите правила на пазарите.

През изминалата година комисията на Генслър увеличи натиска върху криптофирмите и им наложи множество наказания. Тръмп даде заявка, че на негово място ще назначи човек, който е по-положително настроен към криптоиндустрията.

Второ, републиканецът също така обеща да осигури и по-евтино електричество за криптокомпаниите. Това е важно заради т.нар. „копаене“ или генериране на криптопарите, за което е необходима огромна компютърна мощност, която пък консумира много електроенергия.

„Ако криптото ще определя бъдещето, искам то да се създава и копае в САЩ“, каза Тръмп на конференцията през юли.

Третото основно обещание на бъдещия американски президент беше, че ще изгради национален резерв от биткойни – нещо, което не е правено досега.

Семейна криптокомпания

Към всичко това трябва да се добави и че по време на предизборната си кампания Тръмп приемаше парични дарения и в криптовалути.

Но за това, че става дума за съвсем реална промяна в отношението му към криптоиндустрията, беше показателен фактът, че през септември самият той застана с името си зад нова платформа за криптотърговия – World Liberty Financial.

На сайта на проекта Тръмп е посочен като „главен крипто адвокат“, а синовете му Ерик Тръмп, Доналд Тръмп-младши и Барън Тръмп са вписани като „Web3 посланици“.

Не е ясно обаче как новоизбраният президент ще се справи с потенциални конфликти на интереси заради тази или други части на своята бизнес дейност – предвид ролята му при избора на федерални служители, които ще контролират криптоиндустрията.

Какво стана след изборите и какво се очаква нататък

Веднага след като стана ясна победата на Тръмп на изборите на 5 ноември, цената на биткойн скочи до рекордни нива. Според експертите този ръст е знак, че инвеститорите очакват големи промени в сектора.

Президентът Джо Байдън водеше политика на по-строги регулации. Хората в екипа му, включително ръководителят на комисията, преследваща пазарни манипулации – Гари Генслър, често предупреждаваха, че при някои криптобизнеси става думи за измамни схеми.

От криптоиндустрията обаче казват, че се нуждаят от специфични и ясни правила, които да бъдат изготвени конкретно за техния пазар. Това е нещо, което зависи не от президента, а от Конгреса, към който също са отправени много надежди.

Там през следващите години се очаква да има мнозинство от сенатори, настроени позитивно по темата крипто. Част от тях бяха избрани, след като зад тях застанаха различни криптоорганизации, включително със сериозни парични дарения за кампаниите им.

„Криптото вече е политическа сила“, коментира пред Си Ен Ен Кристин Смит, изпълнителна директорка на асоциацията Blockchain Association.

„В резултат на изминалите избори ще имаме най-прокрипто настроения Конгрес, избиран някога, както и най-прокрипто настроената администрация, управлявала някога“, добавя тя.

По данни на онлайн платформата Coinbase 52 милиона американци са използвали криптовалути до момента. Това е една пета от всички избиратели.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

Arhiv