Пътешествие

Побитите камъни – загадка на милиони години без аналог в целия свят

Уникалните скални образувания “Побитите камъни” са вписани в световния каталог на ЮНЕСКО като природен феномен.

[ad id=“225664″]

Природният феномен Побитите камъни, известен още като Каменната гора и Дикилиташ, е разположен на 18 km от Варна от двете страни на пътя Варна – София около селата Слънчево, Баново и Страшимирово и град Девня. Разпределени са на големи и малки групи на площ от 7 km2.

Природната забележителност представлява ансамбъл от каменни колони с различна височина – от 5 до 7 m, дебелина – от 0,3 до 3 m и различно сечение. Колоните са без твърди основи, кухи и запълнени с пясък. Някои от тях са разположени на етажи с обща височина от 5 m. Изглеждат като побити в пясъка и оттам идва името на природния кът.

Този природен феномен няма аналог в целия свят. През 1937 г. са обявени за природна забележителност. Местността, в която се намират Побитите камъни, е единствената естествено формирана пустиня в Източна Европа и една от двете естествено формирани пустини в Европа. Днес е част от Натура 2000.

[ad id=“263680″]

Мястото притежава силна енергия, която може да усети всеки, ако с боси крака се разхожда по пясъка около камъните или ги обгръща с ръце дори за кратко. Зоната с обелиските е предпочитана от биолечители и енергийни терапевти от целия свят. В близост има извор с най-лековитата вода у нас за бъбречни заболявания.

Има редица научни хипотези за образуването на комплекса Побитите камъни. Според учените природното образование се е формирало преди цели 50 милиона години, когато тези земи, а и цялата югоизточна част на Стария континент са били дъно на Световния океан. С течение на времето водата се оттеглила от тези места и останали три пласта от морското дъно – глина, пясък и варовик, като най-горен слой. От вятъра и дъждовете варовикът започнал да се разрушава. Наситената с варовик дъждовна вода започнала да прониква в кварцовия пясък и да се споява с него. Така в продължение на 10 милиона години отгоре надолу се образували тези каменни колони.

[ad id=“236993″]

Друго предположение е, че тези каменни колони някога са били част от гигантски коралови рифове. В подкрепа на тази хипотеза са откритите вкаменнени морски организми. Открита е цяла вкаменена риба в отломка от колона.

Една от многото легенди за „Побити камъни“:

Преди време, когато в тази местност имало море, тези земи били охранявани от титани, подчинени на Бога на морето. Недалеч от мястото имало малко селце, където живеел млад мъж, който бил безсмъртен, защото Бог разкрил своето име и го обрекъл завинаги да пази тази велика тайна. Бог обаче го предупредил, че ако се изкуши и разкрие името му, отново ще стане смъртен.

Един ден младият мъж се разхождал по брега и срещнал много красива девойка, която щяла да стане съпруга на водача на титаните. Любовта накарала момъка да се престраши и да отиде при него. Той обещал, че ако му преотстъпят момичето, ще изпълни едно тяхно желание.

[ad id=“236999″]

Титаните заявили, че девойката ще бъде негова съпруга, само ако се съгласи да разкрие името на Бога. Човекът изпаднал в ужас, защото титаните пожелали неговото безсмъртие. Поискал време, за да реши. Младият мъж цяла нощ не спал, умувал ли умувал. Накрая решил, че любовта е по-важна от безсмъртието. Тогава момъкът започнал да подрежда титаните по морския бряг. Когато приключил, им казал: „Аз току що изписах името на Бога с вашите тела“.

В същия момент Бог видял стореното от момъка в името на любовта и решил да накаже титаните, затова че посегнали на най-скъпото на младия човек – неговото безсмъртие. Точно когато слънчевити лъчи озарили морския бряг, титаните се превърнали завинаги в каменни колони, застанали по начина, по който човекът ги подредил. Младежът тръгнал по брега да открие своята любима. Легендата разказва, че когато се срещнали и прегърнали, изпод краката им бликнал извор с чудодейна лековита вода.

До местността се стига лесно с влак или с автомобил. През местността преминават туристически екскурзионни маршрути, има обозначения и за пешеходци.

[ad id=“237001″]

Мая Матева