Повече от половината българи (56%) през последната година от мандата на третото правителство на Борисов са смятали, че премиерът и хора от личния му кабинет участват в корупция. За депутатите това мислят две трети от хората.
65% от българите казват, че се опасяват да съобщят на органите на реда за случаи на корупция. Всеки пети (19%) признава, че е плащал рушвет под някаква форма.
Това показват подробните данни от социологическо проучване по поръчка на „Трансперънси интернешънъл“, разпространени през миналата седмица с Глобалния барометър на корупцията в Европейския съюз, съобщава Дневник. В България то е проведено от TNS BBSS между 13 октомври и 6 декември 2020 г. сред 3000 души.
79% от участвалите в анкетата са казали, че нямат доверие на властите – правителството, политици, служители в публичните институции или в каквато и да е агенция. Тези, които са казали, че им нямат никакво доверие, са 43%.
Запитани дали служители на правителството са корумпирани, с „почти всички“ отговарят 49%, а с „някои/никой“ – 41%.
Едно от обясненията защо хората в България се страхуват да съобщават за корупция е оценката им за съда и полицията. В допитването 40% са казали, че всички магистрати са корумпирани. Малко по-добре е в полицията – 34% от отговорилите на въпросите казват, че тя е тотално корумпирана, а 58% допускат, че има някои корумпирани полицаи.
Анкетата е проведена само 6 месеца преди изборите на 4 април. България остава на едно от челните места по „усещането за корупция“ сред гражданите в сравнение с останалите държави членки на ЕС.
Ашваганда, известна също като „индийски женшен“, е растение, използвано от векове в традиционната индийска медицина…