Поискаха оставки в БАБХ заради допуснат незаконен внос на заразени с чума животни

Снимка: Гласове.бг

Искаме оставките на цялото ръководтсво на БАБХ за несправяне с проблемите, неовладяване на обстановката и конкретно за казуса с Велинград. Това обяви пред БНР Деан Тодоров – съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация.

По думите му ситуацията в сектора е много тежка, а проблемите са разностранни.

„Говорим за институционален проблем и невярата на хората в системата, в БАБХ. Това са проблеми, трупани с години. Едно от решенията, които взехме на извънредния Управителен съвет, е незабавно да се сигнализират всички компетентни органи за пълната липса на дезинфекциозни средства, за всякакъв контрол. Виждаме всякакви хора се разхождат. Хората имат право на протест. Но ако наистина говорим за толкова опасно заболяване, това е абсолютно недопустимо и е в разрез с всякакви норми, закони, наредби и всичко останало“, изтъкват от асоциацията.

Те са категорични, че във фермата не е трябвало да влизат хора и задължително е трябвало да има санитарен коридор, пропускателни пунктове, дезинфекция.

Относно шарката по дребните преживни животни, открита в стадо в Сливенско, което след това беше унищожено, Деан Тодоров изтъкна, че до този момент никой не е взел проби от 3-километровата зона или от 10-километровата зона.

„От няколко месеца имаме сложна епизоотична обстановка. Неколкократно призовавахме БАБХ да спре движението на животните. Не се справиха, Не е спирала безконтролната търговия в България и незаконния внос“, коментира пред БНТ съпредседателят на НОКА Симеон Караколев. Той твърди, че Агенцията по храните знаят кои са лицата, които извършват търговия с животни, но нито веднъж не са извикани да подпишат предупредителни протоколи, че не трябва в тази ситуация да се занимават с тази дейност.

Според Караколев сегашната ситуация с протестите на фермерите и пълната липса на доверие към институциите е нямало да ескалира, ако Агенцията по храните са си били свършили работата професионално и прозрачно.

Припомняме, че вече втора седмица Министерство на земеделието и БАБХ не може да е справи със заразеното стадо с над 1600 овце във Велинград. Повторни проби установиха, че животните са заразени с чума, но се отлага процедурата според европейска директива – евтанизиране на всички контактни животни. Ръководствата на земеделското министерство и на БАБХ обявиха, че вероятно заразата е тръгнала от нерегламентиран внос от Румъния или Гърция, където има доказани огнища на чума сред овцете. Оказа се, че някои от пробите показват наличие на антитела, което означава, че болестта е преминала преди повече от 14 дни.

„Няма дезинфекционни ями и средства, няма санитарен контрол, всеки влиза и излиза, както си иска. Никой не изследва животните в 3-километровата зона наоколо. Недопустимо е толкова хора да влизат във фермата“, коментира и другият съпредседател на НОКА Деан Тодоров.

От браншовата организация настояват държавата да направи запитване пред Еврокомисията за промяна на остарелите протоколи за действие при зараза с чума по дребните преживни животни и да не се стига да унищожаване на стадата. Тази крайна мярка се предприема, за да не последва забрана страната ни да изнася не само живи животни и месо, но и продукти от тях като сирене и мляко.

„Наличието на антитела, показва, че вирусът е преминал преди 10-20 дни. На времето той е причинявал много голяма смъртност, но сега не е така. Явно вирусът се е изменил. Затова ЕК трябва да преразгледа процедурите си“, смята Тодоров.

Според него другият вариант е да се прилага ваксиниране. „Държавата обаче няма никакъв план за ваксиниране. Виждаме само хаотични мерки“, каза Тодоров.

От НОКА разкритикуваха БАБХ, че не са обяснили спокойно на фермерите какво представлява чумата, какви последици може да има и как трябва да се действа. „БАБХ влизат във фермите като барети, Те не са специализирана структура, която работи в анонимност и трябва за изненадва фермерите“, посочи Караколев.

Arhiv