„Нормално е част от работодателите да не са във фаза на наемане, защото ако се получи така, че 100% от фирмите в един момент имат нужда от кадри, самата система няма да издържи. Комбинация от различни фактори е защо тези 50% няма да имат нужда от кадри. Спрямо предходното проучване, в статистиките не влизат сезонните работници“, коментира членът на Българската конфедерация по заетостта (БКЗ) Александър Георгиев в „България сутрин“.
„Традиционно работодателите, които планират да назначават допълнително хора, са в т.нар. растящи сектори, които генерират голям брой на хората, които са необходими. Това са IT индустрията, аутсорсинг индустрията, има сериозно увеличаване на необходимостта от хора и в сектора на строителството и на търговията“, информира експерта.
Пред Bulgaria ON AIR Георгиев сподели, че в по-малките населени места има по-малко на брой работодатели, които предлагат възможности и в момента, в който се наложи те да бъдат освободени, това трудно се компенсира.
„Примерите, които очакваме да окажат сериозно влияние, са двете международни компании, които обявиха, че планират да затворят производствата си в Мездра и Враца. Това ще доведе до освобождаване на около 2000 души. Една от опциите е те да търсят работа в съседни градове“, посочи членът на БКЗ.
Георгиев се аргументира с решението да не се взимат нови хора с това, че голяма част от работодателите нямат сигурност какво очаква бизнеса през следващата половин година. Има трудности и с привличането на хора от чужбина.
“Пазарната ситуация и политическата обстановка влияе, дори международните компании ги кара да бъдат по-предпазливи – повечето от тях са във фаза на изчакване. Седем от основните сектори на пазара са едновременно във фаза на намаляване на прогнозите си. Положителното е, че всички сектори очакват ръст, но те са значително по-слаби от предвиденото през предишните периоди. Сектори като IT, аутсорсинг и търговия отчитат спад в прогнозите си“, каза Георгиев.
Най-много обем за кадри се търсят в производствените предприятия и в сферата на търговията. По думите му по последни данни на пазара на труда не достигат над 250 000 души, но квалифицирани кадри има. „Изкуственият интелект и всичко, което би ни помогнало да си автоматизираме работата, е за добро“, анализира Георгиев.
Гледайте целия разговор във видеото
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase
Сравнително нова забележителност Статуята на София е открита на 8 септември 2000 г., което я…
Здравето на очите е от ключово значение за нашето ежедневие и качеството на живот. Освен…
Синулан е популярна хранителна добавка, която подпомага здравето на дихателните пътища и синусите. Продуктът е…