„Чухме предизборно говорене от страна на Костадинов, а по този начин се опитва да не вземе мандата. Има хипотетична възможност президентът да даде мандат за съставяне на правителство на „Възраждане“. След това заяждане няма как да се случи“, коментира политологът Марая Цветкова в студиото на „България сутрин“.
Тя подчерта, че президентството не е мястото, на което да се карат – ситуация, каквато е имало и при предишни преговорни цикли при Радев.
Политологът Атанас Радев допълни, че от „Възраждане“ не са готови да поемат управлението на държавата.
„В този момент са в подходяща ситуация да се чуят техните аргументи, защото в самия политически процес не чуваме техните позиции. Използват възможността да вдигнат топката и да се конфронтират с някого, за да бъдат в центъра на вниманието“, заяви Радев.
Пред Bulgaria ON AIR той подчерта, че опозицията в парламента не предлага управленска алтернатива, а ситуацията е „кучетата лаят, керванът си върви“.
„В последно време се създава впечатление, че диалогът е много тежък, много труден. Отношенията в сглобката дават отражение и върху самите преговори – няма как да няма ясна политическа отговорност при разпределението на министрите, по отношение на регулаторите – не е ясно кой носи отговорността за министерства и регулатори – оставени са на самотек. Създава се безвремие, не е ясно амбициозната програма за 9 месеца как ще се постигне“, допълни Атанас Радев.
Очакванията му са президентът да връчи на Мария Габриел мандата за съставяне на правителство в края на тази или началото на следващата седмица.
Според Марая Цветкова е нормално опозицията да иска да отиде на предсрочни избори.
„Не знам дали са преценили добре щетите за собствените си партии. Сглобката има премеждия в себе си, има и недоволни. Но това не означава плюс за опозицията, тя беше обезкървена, никой не я слушаше какво казва“, заяви Цветкова.
Тя не е оптимист за предстоящата ротация, тъй като от ГЕРБ-СДС подчертаха, че ротацията трябва да мине през компромиси от страна на ПП-ДБ. Техните избиратели пък са категорични, че не трябва да се правят повече отстъпки.
„Избирателите трябва да преценят дали искат компромиси във властта, или искат да стоят извън парламента и да си говорят на свобода каквото си пожелаят, или да са в опозиция, но виждаме че опозицията вече ерозира. След оценката на министрите трябваше да дадат на онези, които са се справили добре картбланш да продължат работата си. Сега дълбаят в неизвестното, вместо да се стиковат в това, което имат като наличност и натрупан опит“, коментира политологът.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase
Здравейте, скъпи приятели, Това е новият брой на Голямата картина - седмичния бюлетин на Свободна…