Според него партията на Слави Трифонов е успяла чрез популизъм да активизира политически неактивните хора, но по същия начин те не успяват да влязат в режим на политически диалог с другите играчи в НС.
Радев описва настоящата политическа ситуация като „политическа детска градина“:
„Минахме първа и втора група, а вече сме към трета. Трябва да стигнем до идеята, че партиите трябва да разпишат коалиционно споразумение и до момента, в който ще седнат и ще се разберат за личности. Кандидатите за членове на Министерския съвет отъждествяват именно тези политики. На Запад виждаме, че когато има коалиция, се носи колективно политическа отговорност, а в момента има само политическа безотговорност“, коментира той.
„Очаква се нашият парламент, макар и фрагментиран, да успее да си свърши работата, защото тези хора са изпратени за това – да говорят помежду си и да правят политики“, добави политологът Марая Цветкова.
Политическата ситуация работи в полза на служебния кабинет и на Румен Радев, който ще има опцията да изтегли парламентарните избори след решението на БСП да върне мандата на 7 септември, стана ясно от думите ѝ. Цветкова смята подобно решение за истински държавническо.
„За мен не е най-добрият вариант да се направят избори 2 в 1, колкото и удобно да звучи за гражданите, и удобно да звучи изпълнението. Разлика от 2 седмици за двата избора би било адекватен вариант. Конституцията предвижда мандатите да не започват и приключват по едно и също време“, изтъкна тя.
„Ако ИТН продължи да се държи по този начин и ГЕРБ останат в изолация, ни очаква все от същото. От ИТН следва да се научат да правят демокрация, защото това, което правят, е счупване на партийната система. По този начин се изхабява легитимността на тези представители в този парламент. Няма какво да се чудим защо ни е толкова нисък рейтингът на Народното събрание“, каза още Цветкова пред Bulgaria ON AIR.
Според Радев вариантът с широка коалиция, включваща ГЕРБ и/или БСП, е малко вероятен.
„Ако приемем факта, че сме в сериозна криза, е трудно да имаме исторически компромис – не виждаме такъв при по-малките партиите. Това анти-ГЕРБ лепило нещо не издържа“, смята политологът.