Популизмът, както в световен мащаб, така и в България, е един от големите рискове. В България все още няма големи промени, но те висят във въздуха. След известно охлаждане през последните няколко години, вече се наблюдава отново забързване – започват нови проекти и инвестиции, но те не са класическите инвестиции, които Българската агенция по инвестиции ще отчете, а са в хиляди млади хора, които се обучават и въвеждани в една индустрия, в която имат бъдеще да останат тук. Това каза Георги Брашнаров, изпълнителен директор на Nemetschek Bulgaria, в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria с водеща Роселина Петкова.
Повод за гостуването бе организираното от Nemetschek Bulgaria и БСК организираха събитие, на което бизнес лидери научиха как да бъдат адаптивни и устойчиви в трудни икономически времена.
Опитваме се като сектор да осъзнаем новите си конкурентни предимства на фона на променящия се свят, за да можем да бъдем адекватни в световното състезание. Защото българската IT индустрия се състезава именно там, а не на местните, каза гостът. За икономическите и геополитически предизвикателства Брашнаров каза, че едно от нашите важни предимства са устойчивата среда, в която ние работим. Той обаче уточни, че „за жалост последните няколко години никак не са устойчиви“.
„Все още няма големи промени [в България], но те висят във въздуха и са непрекъснато в устата на много политици, които се упражняват в предлагането на промени, от които почти нищо не разбират. Популизмът, както в световен мащаб, така и в България, е един от големите рискове. Това желание да промениш нещо от днес за утре, без да си подготвен, без да знаеш къде отиваш, без да имаше вариативност, без да имаше сценарии, в които да влизаш и да излизаш в зависимост от околните условия, е сериозен риск“.
Работната сила, талантите винаги са били проблем в световен мащаб, каза още гостът. „През последната година има леко охлаждане, но то е по-скоро нормализиране на предлагане и търсене и последните няколко месеца се забелязва отново забързване в започването на нови проекти, нови инвестиции“.
„Светът, колкото и да си мислим, че е дигитализиран, всъщност една много малка част от услугите в него са дигитализирани. След известно забавяне, заради огромните скокове около Covid времената, в момента отново се наблюдават инвестиции в IT навсякъде“.
На въпроса дали България става все по-привлекателна за такъв тип инвестиции и чуждестранни инвеститори гостът каза: „За съжаление не бих казал“.
„България, специално в IT, е привлекателна от много години. Но напоследък не се забелязват много големи сделки. По-скоро ние вече сме в един малко по-зрял стадий, в който хората не идват тук, за да инвестират „на зелено“, а по-скоро се търсят качествени партньорства. За това и през последните няколко години сме по-известни със сливания и придобивания, отколкото с инвестиции „на зелено“. Мисля, че този процес ще продължи в тази посока“.
В това няма нищо лошо, като по този начин много добри и известни български компании стават част от много по-големи семейства в световен мащаб, подчерта Георги Брашнаров. „Инвестициите в проекти и към България продължават да текат. Те не са класическите инвестиции, които Българската агенция по инвестиции ще отчете, но всъщност са много по-важни, защото са в хиляди млади хора, които биват обучавани и въвеждани в една индустрия, в която имат бъдеще да останат тук“.
Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase
Ашваганда, известна също като „индийски женшен“, е растение, използвано от векове в традиционната индийска медицина…