„Поредното активно мероприятие“. ГЕРБ и ИТН атакуват машинния вот точно преди изборите

В последния ден на предизборната кампания ГЕРБ и „Има такъв народ“ (ИТН) обвиниха Столичната община (СО) и кмета Васил Терзиев в опит да повлияят на изборите. Общината определи това като „манипулативни твърдения“ и отрече да има опит за вмешателство.

Новината идва, след като на местните избори през октомври 2023 г. отново два дни преди вота ГЕРБ, ДПС, ИТН и „Възраждане“ също обвиниха „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) в опит да манипулират изборите. Резултатът беше, че Централната избирателна комисия (ЦИК) отмени машинното гласуване на първия тур.

В четвъртък на извънреден брифинг съпредседателят на ИТН Тошко Йорданов съобщи, че СО отказва да изпълни указание на ЦИК за унищожаване на неизползваните ролки за машинно гласуване от парламентарните избори през април и местните избори през октомври миналата година.

Столичната община отговори, че ролките от местните избори са обект на съдебно дело, заради което не могат да бъдат унищожени. Причината е, че след балотажа на изборите в София загубилата от Терзиев претендентка за кметския пост Ваня Григорова обжалва резултата. Делото продължава и в момента.

Това е причината ролките да не могат да бъдат унищожени – те се намират в помещението, в което се намират и гласовете, които са обект на делото. Ако помещението бъде отворено, това може да компрометира съдебния процес.

В четвъртък ГЕРБ също се включи в атаката на ИТН и обвини ПП-ДБ, че са се подготвили да фалшифицират парламентарните избори. От партията на Бойко Борисов твърдят, че „който държи ролките, той може да си разпечата и 200 хиляди бюлетини“.

Същевременно в петък Столичната община съобщи, че е готова да изпълни разпореждането на ЦИК, но чака разрешение за това от съда. Освен това администрацията на общината казва, че има нужда и от решение на ЦИК за отваряне на запечатаните помещения с бюлетини и изборни книжа.

В съобщението на общината пише, че е изпратено и писмо до МВР „с молба за осигуряване на денонощна охрана на запечатаните помещения“.

Пред Свободна Европа от фирмата, отговорна за организацията на машинния вот „Сиела норма“, неофициално коментираха, че до момента нищо не застрашава провеждането на гласуването с машини в страната.

В петък на събрание в 11 часа ЦИК реши да поиска протоколи от районните кметове на Столичната община за това къде се съхраняват старите ролки. На всички останали общини в страната, които не са дали информация дали хартията е била унищожена, ЦИК даде час и половина, за да го направят. ПП-ДБ определи тези срокове за непостижими и обвини ЦИК в опит за саботаж на машинния вот.

„Поредното активно мероприятие“

„Готвят поредното активно мероприятие срещу машинното гласуване“, написа кандидат-депутатът от ПП-ДБ Божидар Божанов във Фейсбук.

Той казва, че подобно решение за унищожаване на ролки между местни и парламентарни избори се взима за първи път, като по негови думи това е било поискано от представител на ДПС.

„Ако можеше да се правят такива манипулации, то унищожаването на ролките трябваше да е станало веднага след местните избори. Иначе 265 общини в продължение на месеци са разполагали с тези ролки“, добавя Божанов.

Според Изборния кодекс при всяко гласуване хартията, която се използва за машинно гласуване, е различна.

Изцяло машинно гласуване беше въведено през 2021 г. с гласовете на „Демократична България“, БСП, „Изправи се! Мутри вън!“ и ИТН.

На изборите в неделя ще се гласува смесено – с хартиена бюлетина и на машина. Смесено гласуване се очакваше и на местните избори през октомври, но то беше отменено на първия тур заради внушения за манипулиране на вота.

Тогава обвинението беше отправено към зам.-министъра на електронното управление за това, че той е записвал кода на машините и по този начин може да определи изхода от изборите. Това твърдение беше опровергано, но въпреки това машинното гласуване беше отменено.

Гласуването на хартия беше върнато, след като в края на 2022 г. ГЕРБ, ДПС и БСП прокараха промени в Изборния кодекс. С тях бяха премахнати и протоколите от машинното гласуване.

Тогава трите партии лансираха твърдението, че кодът на машините за гласуване може да бъде „държан“ и така да се манипулират изборите, въпреки че експертите казват, че това е невъзможно.

www.svobodnaevropa.bg, · Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036

Arhiv