[ad id=“225664″]
„На това място всеки от нас се чувства преди всичко българин. Те се биха за нас, те направиха така, че да я има България“, каза заместник-председателят на Народното събрание Емил Христов пред паметника на загиналите българи и руси в Джуранлийския бой. Той призова към единство, каквото е имало тогава, за да се върне надеждата. „Поклон пред паметта им и да бъдем достойни техни последователи“, каза още Емил Христов.
На ритуала присъстваха Иванка Сотирова, заместник-кмет на Община Стара Загора, цялото ръководство на Областната управа водено от областния управител Гергана Микова, общински съветници, кметове на околните села, признателни граждани.
Самодейци от Горно Ботево, Дълбоки и Калитиново изпълниха патриотични песни свързани с Руско-турската освободителна война.
Под звуците на националния химн военни поднесоха венци от Община Стара Загора и Областната управа. Признателните потомци засипаха паметника с цветя.
Паметникът на Джуранлийския бой е първият издигнат в Старозагорска област след Освобождението на България, през 1881 година. На 31 юли 1877 г. Стара Загора е превзета от армията на Сюлейман паша след много тежки боеве, в които участва и българското опълчение. При с. Джуранлии, се водят героични сражения по време на Руско-турската освободителна война. Историческите данни сочат, че в района, където е издигнат паметникът, на 17 и 18 юли (ст.стил) 1877 г. се е водиа решителна битка между отряда на херцог Николай Максимилианович и многочислена турска кавалерия, дислоцирана в с.Джуранлии (днес Калитиново). Според командира на Първа бригада на българското опълчение – полковник Ф.М. Прерадович, щабът на херцог Максимилианович е бил разположен на могилата, където 4 години по-късно е изграден паметникът.
[ad id=“263680″]
През 2017 г. красивият паметник бе реставриран от реставратора Никола Стоянов и екипа му. Възстановен бе руският императорски герб, каменната сфера и православният мраморен кръст на върха на 13-метровия паметник. Извършена е хидрофобизация на целия монумент със специално вещество, което не позволява на влагата да достига до камъка. Възстановени са надписите от южната и северната страна и вътрешния кант в кръста със златен бронз. Монументът е построен върху могила по типовия проект на архитект Вокар и представлява каменна четиристранна пресечена пирамида завършваща с кръст.
Боевете край Стара Загора, които се водят на 19/31 юли 1877 г., се считат за бойното кръщение на Българското опълчение. В сражението участват Старозагорският руски гарнизон, в чийто състав са дружини на Българското опълчение, и Централната турска армия. Едновременно с боевете край Стара Загора се водят сражения при Нова Загора и Джуранли.
Венци и цветя бяха положени и на Мемориален комплекс „Бранителите на Стара Загора“, Мавзолей- костница “19 юлий 1877″, Паметник на Трета опълченска дружина и подп. Калитин, Паметник на Защитниците на Стара Загора и Паметника на загиналите във войните старозагорци.
Лекоатлетът Тихомир Иванов от СКЛА Берое е Спортист на Стара Загора за 2024 година,…