Categories: Бизнес

Почти една трета от тока в Германия е от въглища

Снимка: Krisztian Bocsi/Bloomberg

Въглищата, ядрената енергия и газът са най-важните енергийни източници за производство на електроенергия в Германия въпреки всички усилия за постигане на енергиен обрат. Според изчисленията на Федералната статистическа служба през третото тримесечие на тази година повече от половината (56,9%) от общото количество произведена електроенергия (118,4 млрд. киловатчаса) са от конвенционални енергийни източници.

В сравнение със същия период на миналата година делът се е увеличил с 2,7%, съобщи базираният във Висбаден статистически орган. През първата половина на годината 56% от електроенергията, подадена към мрежата в Германия, е произведена по конвенционален начин.

 

 

Въглищата бяха най-важният енергиен източник и през третото тримесечие. 31,9% от подадената към мрежата електроенергия е произведена в електроцентрали, работещи с въглища. С ръст от 22,5% електроенергията, произведена от въглища, отбеляза най-голямо увеличение в сравнение със същия период на миналата година. Изгарянето на изкопаемите горива обаче е спорно поради ефектите върху изменението на климата.

Вятърната енергия, вторият по значимост енергиен източник, е допринесла с 16,6% за производството на електроенергия през третото тримесечие. Следват ядрената енергия (14,2%) и фотоволтаиците (13,3%). Като цяло делът на възобновяемите енергийни източници в общия обем на подадената електроенергия е 43,1%, което е малко намаление спрямо същия период на миналата година (44%).

Още по темата

Значителен спад се наблюдава при подаването на електроенергия от природен газ – минус 38,9%. Делът на природния газ в електроенергийния микс е 8,7%. Съобщава се, че това е най-ниската тримесечна стойност от третото тримесечие на 2018 г. Федералната служба обясни, че основната причина за този спад е значителното увеличение на цените на природния газ.

Делът на ВЕИ енергията в микса намалява и през 2021 г.

Междувременно проучвания показват, че делът на зелената енергия в потреблението на електроенергия в Германия ще намалее отново през 2021 г. Докато през 2020 г. малко под 46% от потребяваната в страната електроенергия е от възобновяеми източници, през 2021 г. този дял ще бъде 42%, става ясно от предварителните изчисления. Това е нивото отпреди коронакризата – през 2019 г. делът беше 42,5 %, става ясно от изчисленията на Германската асоциация на производителите на енергия и вода (BDEW) и Центъра за изследване на слънчевата енергия и водорода в Баден-Вюртемберг (ZSW).

Като основна причина за спада BDEW посочва климатичните условия, въпреки че производството на електроенергия от слънчева енергия се е увеличило с почти пет процента. Въпреки това през първата половина на годината ветровете са били значително по-слаби, отколкото през предходната година. Освен това потреблението на електроенергия отново нарасна в резултат на икономическото възстановяване през 2021 г. Според браншовата асоциация това е имало допълнителен потискащ ефект върху дела на възобновяемите енергийни източници в потреблението на електроенергия.

Делът на офшорната енергия е все още нисък

Според изчисленията най-голям дял сред възобновяемите енергийни източници има вятърната енергия, генерирана на сушата, с очакван дял от малко под 16% от брутното производство на електроенергия, следвана от слънчевата енергия с малко под 9%. Според прогнозата биомасата е била използвана за производството на около 7,5% от електроенергията, а морските вятърни турбини са допринесли с 4%.

Ръководителят на BDEW Керстин Андрее нарече целта на новото федерално правителство за увеличаване на дела на възобновяемите енергийни източници до 80% до 2030 г. „амбициозна“. Сега правителството трябва бързо да „премахне съществуващите пречки и ограничения пред разширяването на използването на възобновяеми енергийни източници и да приложи възможно най-бързо мерките, обявени в коалиционното споразумение“, казва тя, цитирана от DPA. Това се отнася например за ускоряване на процедурите за планиране и одобрение или за предоставяне на 2% от федералната територия за вятърни електроцентрали.

източник https://www.investor.bg/…………

Arhiv