Млада жена се разхожда край сградата на университета си в Иран. В един момент обаче спира и съблича дрехите си, докато не остава по бельо.
Така – гола и със свободно вееща се коса, остава на улицата в знак на протест срещу строгите религиозни ограничения за облеклото на жените в Ислямската република, казват нейни състуденти.
Малко след това младата жена е арестувана. Действието се развива в престижния Ислямски университет Азад в Техеран. Видео кадри от случилото се бяха разпространени в социалните мрежи в събота и предизвикаха вълна от реакции.
В нейна подкрепа и срещу репресивните ислямистки правила за облеклото се изказаха правозащитната организация Амнести Интернешънъл, нобеловата лауреатка Наргес Мохамади и писателката Елиф Шафак.
Арестът на младата студентка е поредният епизод от дългогодишната борба на жените в Иран срещу религиозните норми за облеклото и ограничаването на човешките права в страната.
Там преди две години избухнаха едни от най-големите протести за последните десетилетия именно с искания за отпадане на рестриктивните правила за жените и премахване изцяло на управляващия ислямистки режим.
Сега самоличността на събляклата се жена не е разкрита, като няма и лично потвърждение от нейна страна за мотивите за действията ѝ. От студентския канал Амир Кабир обаче, които бяха сред първите публикували кадрите с нея, определиха случилото се еднозначно като протест срещу религиозните норми.
От там казаха, че младата жена не е била съгласна да покрива косата си и е била тормозена заради това от служителите на сигурността, работещи за властите.
Впоследствие тя е била арестувана. В публикувано в социалните мрежи видео се вижда как край нея спира кола, група мъже я вкарват вътре и отпътуват. Появиха се твърдения, че тя е била подложена на физически и сексуален тормоз при задържането си.
„Обвиненията за побой и сексуално насилие по време на ареста трябва да бъдат подложени на независимо разследване, а виновните да бъдат подведени под отговорност“, казаха от правозащитната организация Амнести Интернешънъл.
Директорът на ПР отдела към университета обаче написа във вестника на учебното заведение, че арестуваната жена е „психично болна“ и е била настанена в болница.
Това не е първия случай, в който хора и медии, свързани с властта, обвиняват протестиращи в „психично разтройство“ и насилствено ги прехвърлят в медицински центрове, отбеляза иранската редакция на Радио Свободна Европа.
След публикуването на информацията за задържаната жена множество активисти и общественици заеха позиции в нейна зашита. Турско-британската писателка Елиф Шафак каза, че снимката на арестуваната гола студентка е символ на „красивия и борбен дух на жените в Иран“.
„Светът е болезнено място, особено за жените“, написа Шафак.
Амнести Интернешънъл призовава властите да предпазят арестуваната студентка от изтезания и да ѝ помогнат да се срещне със семейството и адвоката си.
Носителката на Нобелова награда за мир през 2023 г. – иранката Наргес Мохамади написа, че тялото на жената, която протестира срещу задължителното носене на хиджаб, е „символ на бунта и интензитетът на неговия гняв“.
„Жените в Иран плащат цената за своето непокорство, но не се подчиняват на силата, която се упражнява върху тях“, каза Мохамади.
Тя подчерта, че действията на арестуваната жена са в отговор на натиска от страна на властите, които налагат задължителното носене на хиджаб. По думите ѝ правителството не може да заглуши протестиращите, като ги нарича „психично болни или заблудени“.
В Ислямската република носенето на хиджаб и покриването на части от тялото са задължителни практики от 1979 г. насам. Тогава Ислямската революция слага край на монархията в страната и налага религиозен режим, който проповядва крайна интерпретация на исляма.
Преди две години Иран беше обхванат от големи антиправителствени протести. До тях се стигна след като моралната полиция задържа 22-годишната Махса Амини за неправилно носене на хиджаб. Малко след ареста тя се оказа в кома и три дни по-късно почина.
Няколко месеца след това властите в страната екзекутираха няколко души, участвали в антиправителствените протести.
Преди година 16-годишната Армита Гараванд беше нападната от моралната полиция заради това, че не е носила задължителния хиджаб. Тя беше тежко ранена, изпадна в кома и няколко дни по-късно и в мозъчна смърт.