Затруднявате се да заспите и или спите по-често по време на пандемията? Далеч не сте сами. Всъщност проблеми със съня мъчат хората по целия свят, като повече от 6 на всеки 10 души по света страдат от лош сън по време на COVID пандемията, показват нови изследвания.
Проучването, включващо хора от 79 страни по света, разкрива, че 56,5% от хората са изпитали някакъв вид нарушение на съня по време на пандемията. Почти 2/3 от анкетираните се срещат с модел на „по-късен сън“, който е свързан с малка промяна в продължителността на съня или времето, прекарано в леглото, но по-късно лягане и увеличаване на кошмарите и сънливостта.
Втората най-честа промяна в модела на съня, изпитвана от един на всеки пет души, е моделът „изчезнал и фрагментиран сън“. Учените казват, че тези хора си лягат по-късно и прекарват по-кратко време в леглото, опитвайки се да заспят – по същество сънят им е ограничен, с по-ниско качество и е по-малко вероятно да го компенсират с дрямка. Жените са по-склонни да изпитват това нарушение, отколкото мъжете, показват резултатите, за които съобщава „Стъди Файндс“.
Около един на всеки 10 души съобщават за нарушение на съня заради голямата промяна в ежедневието си, което е свързано с по-малка вероятност да бъдат наети на работа и по-голям стрес в семейството, предава БГНЕС.
„Като цяло нарушенията на съня са се засилили, като 56,5 % от нашата извадка съобщава за клинични нива на симптоми на безсъние по време на пандемията“, казва д-р Меган Петров, асистент в Колежа по сестрински и здравни иновации в Държавния университет в Аризона. „Сънят е съществена част от живота, точно като въздуха, водата и храната. Вашето здраве и функциониране са компрометирани, когато качеството на въздуха, който дишате, водата, която пиете, и храната, която ядете, са лоши. Такъв е и случаят, ако сънят ви е некачествен и недостатъчен като продължителност.“