Categories: Бизнес

По-скъпият ток във Великобритания няма да предизвика социално недоволство

Цените за енергията на домакинствата във Великобритания се повишават с над 50% от 1 април като вътрешните причини за това са инфлацията и фалитите на десетки енергийни доставчици в последните месеци. Британците имат доверие в регулатора, който десет години непрекъснато поддържаше ниски цени или дори се опитваше да ги свали, така че сега не се очаква да има социално напрежение. Това мнение изрази в предаването „В развитие” на Bloomberg TV Bulgaria Филип Ляпов, управляващ съдружник на Зенит Одит ООД и данъчен консултант в Обединеното кралство.

Още по темата

„Никой не се възмущава, имат доверие повече в правителството, че няма да злоупотреби и да се дадат някакви предимства на енергийния сектор. Напротив, никой не ги обича монополистите и се опитват да ограничават всички цени“, коментира консултантът.

Филип Ляпов посочи, че инфлацията във Великобритания достигна 5,4%, като това най-много се усеща в хранителните продукти, но се очаква да поскъпне и транспортът.

„В последните месеци 29 енергийни доставчици изпаднаха във фалит и много от консуматорите трябваше да търсят нови доставчици. Това също допринася за високите цени“,  посочи той.

Според него външните причини за предстоящото повишение са по-високата цена на газа, студената зима през миналата година, която почти е изчерпала запасите от газ, а през лятото се е чувствал недостига на вятър за стотиците хиляди турбини, които генерират електроенергия.  Ляпов разкри, че през август и септември дори се е стигнало до куриозен факт Великобритания да извади от запасите въглищни централи, за да поддържа необходимото ниво.

„Предстоящото 54-процентно увеличение за част от домакинствата във Великобритания, представляват средно около 700 паунда към годишната им сметка. Досега средно се плаща за енергия около 1200 лири на година и сега ще се добавят още 700 лири. Така цялата енергийна сметка за домакинството за година ще бъде 1900 лири. Това е малко над една минимална заплата, поносимо е за тези, които са в средната класа”, смята консултантът.

Какви схеми за разсрочване на плащанията се прилагат за хората с ниски доходи? Откъде внася електроенергия Великобритания? Достатъчни ли са собствените запаси от природен газ на Обединеното кралство? Как се прилага пилотният проект за четиридневна работна седмица в Англия и за кои сфери е подходящ? Как британското правителство се бори с кризата?

Целият разговор може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „В развитие” вижте тук.

https://www.investor.bg/

Arhiv