Причината за повишеното внимание към тях е, че законът ги определи като „видна политическа личност“, към която вниманието трябва да е повишено заради по-високия корупционен риск, пише 24 часа.
Евродирективите, записани в закона за пране на пари, който е в сила от март т.г., задължават финансовите институции и спецслужбите да извършват комплексна проверка на клиентите. Тя може да включва събиране и изготвяне на документи и друга информация, както и оценка на риска от изпиране на пари. От всички финансови институции пък може да се изисква разкриване на информация за съмнителни операции, сделки и клиенти.
Както „24 часа“ първи писа, наши банки вече връщат пари и отказват да откриват депозити и да извършват финансови операции на хора, т.нар. PEPs (от англ. politically exposed person), които са били или в момента са част от политическия ни елит. Правилникът задължава застрахователи, презастрахователи, пощенски оператори, инвестиционни посредници, нотариуси и одитори да не установяват и поддържат каквито и да било отношения с банки – фантоми.
Със специални декларации всички компании ще трябва да посочат физическите лица, които са техни действителни собственици. Имената им задължително ще се публикуват по партидите на юридическите лица в Търговския регистър и в регистър Булстат. Крайният срок за оповестяване на действителните собственици е 1 февруари 2019 г. Това означава, че ще се следи дали дадено физическо лице все още има качеството на действителен собственик.
Правилникът разписва и условията за създаване на централни звена за контакт с издателите на електронни пари и с доставчици на платежни услуги, които работят у нас, независимо от това дали дружеството майка се намира в друга държава. В документа има и подробен регламент за това как ще се следят и контролират операции и сделки с електронни пари. Подробно е указано още и как ще се събира и колко време ще се съхранява информацията за извършени плащания в брой за над 30 хил. лв. или тяхната равностойност в чужда валута. Митниците и други институции ще следят търговските кредити по износа и вноса, за финансовия лизинг между местни и чуждестранни лица и за пренасянето през границите на страната на парични средства, благородни метали и скъпоценни камъни и изделия със или от тях. Предвижда се и въвеждане на допълнителни електронни средства за получаване, анализ и обмен на информация.
От януари 2017 г. България вече е част от системата за автоматичен обмен на данни с Общото икономическо пространство (ОИСР) на Европейския съюз с още 90 държави. Изискванията към събирането и разкриването на информация за PEPs произтичат от т.нар. FATCA законодателство – американски данъчен закон за чуждестранните сметки.
„Стани богат“ е една от най-обичаните телевизионни игри в света. Тя привлича зрители със своите…