Правителството прие Плана за възстановяване и устойчивост, каза в четвъртък служебният премиер Стефан Янев.
Очаква се по плана България да получи 12 млрд. лева. Препоръчителният срок за изпращането на плановете на всички европейски държави в Брюксел мина преди повече от пет месеца.
България е една от последните държави, които все още не са внесли своя. Октомври е последният срок, който може да даде шанс на страната да получи аванса от 1,6 млрд. лева по плана, заложени в бюджета.
Вариант за План за възстановяване и развитие беше публикуван непосредствено преди изборите за парламент на 4 април тази година. Той беше изготвен от третото правителство на Бойко Борисов. Към него имаше много критики и кабинетът в оставка реши да не изпраща плана в Брюксел.
На 12 май на власт дойде служебното правителство на Стефан Янев, назначено от президента Румен Радев. Новият кабинет реши, че ще преработи плана. Новият вариант беше представен от вицепремиера Атанас Пеканов през юли. Тогава той каза, че ще поиска планът да бъде обсъден в парламента и да получи одобрението на мнозинството, въпреки че това не е задължително условие.
Основната причина, която служебното правителство посочи за желанието си да получи одобрение за плана от парламента, беше, че Брюксел изисква от България решение в две ключови сфери – затварянето на въглищните централи и реформите в правосъдието.
България обаче отново е без действащо Народно събрание и редовен кабинет. По тази причина служебният кабинет съобщи, че той ще изпрати документа на Европейската комисия за окончателно одобрение до средата на октомври.
Ужасна трагедия отне живота на дългогодишния журналист Елена Дюлгерова (62 години) и внучето й Иван…