„Възможността за правителство с третия мандат е по-скоро теоретична. Би могло да стане практически при две възможности – „Има такъв народ“ да преразгледа досегашната си позиция, за което няма симптоми. втората е – да се постигне избиране на правителство чрез въздействие върху кворума, но това е слаб политически вариант. След всичко, което се случи през последните седмици, много по-голяма е вероятността да се отиде на нови избори“. Това коментира пред БНР проф. Александър Маринов, председател на Съвета за стратегическо развитие при президента.
По думите му въпросът е не просто на кого ще бъде връчен третият проучвателен мандат, а дали останалите ще се споразумеят за някакво практическо действие с изгледи за успех, защото иначе жестът ще е със символно значение.
„Бих посъветвал президента Румен Радев да проведе още веднъж разговори с потенциалните участници в един възможен кабинет преди да връчи мандата“, каза проф. Маринов.
Според председателя на Съвета за стратегическо развитие при президента идеята за издигането на служебния кабинет като редовно правителство е хипотетично добра, но трудно осъществима.
Проф. Маринов подчерта, че въпросът с канадското гражданство на министър Кирил Петков трябва да бъде решен от Конституционния съд, но добави, че в казуса има и политическа страна.
„Този казус се повдигна с определени цели, които е ясно, че не са дружелюбни към служебното правителство и най-вече към президента. Картината е ясна. що се отнася до подкрепата към министър Петков и към служебния кабинет, тя се обуславя от начина, по който си вършат работата“, каза той.
Маринов определи като странно раздвояване поведението на „Има такъв народ“ – да обявят подкрепа за втори мандат на Румен Радев и в същото време да атакуват министри от назначения от него служебен кабинет.
„Няма никаква политическа логика в това“, призна той.
В над 100 населени места в страната липсва електрозахранване от няколко дни насам, предаде БНР в…
Здравейте, скъпи приятели, Това е новият брой на Голямата картина - седмичния бюлетин на Свободна…