Комисията по правните въпроси одобри на първо четене законопроекта на БСП за промяна в Изборния кодекс и връщане към гласуването с хартиени бюлетини. Това стана на заседание на комисията в сряда.
Предстои законопроектът да бъде внесен за обсъждане в парламента. Той получи 11 гласа „за“ и пет против.
Участвайте в проучването, за да подобрим нашия сайт. Отнема само 5 минути.
Проектътна „БСП за България“ предвижда избирателят да може по свой избор да гласува с хартиена бюлетина или с машина. Остава условието да няма машинно гласуване, когато секцията е с по-малко от 300 избиратели и в секции в чужбина, за образуването на които са подадени по-малко от 300 заявления или в които на последните избори са гласували по-малко от 300 избиратели.
Комисията одобри и още два законопроекта за изменения в Изборния кодекс съответно на „Възраждане“ и „Демократична България“. Първият предлага Централната избирателна комисия да отразява пропорционалното разпределение на парламентарните групи, както и видеонаблюдение през целия изборен ден с цел да се възпрепятстват изборни измами.
Вторият предвижда промени в изборното законодателство, свързани със сигурността на машинния вот. От „Демократична България“ се обявиха против смесения тип гласуване, който предлага левицата – с хартия и машина.
По-рано на заседанието комисията одобри и два антикорупционни законопроекта. Единият от тах е на служебното правителство, а другият – на „Продължаваме промяната“, която напусна заседанието още в самото начало след отказ да отпаднат няколко точки от дневния ред – тези за промените в Изборния кодекс и за техния собствен законопроект. Причината според партията е, че предложенията не са минали обществени обсъждания.
Двата проекта бяха подкрепени от всички парламентарни групи, без отсъстващите „Продължаваме промяната“, и „Възраждане“, които се въздържаха. Присъстващите се съгласиха между първо и второ четене да бъдат направени промени в текстовете на предложенията.
„Не можем да останем в тази правна комисия, диктувана от ГЕРБ, която грубо нарушава правилника и законодателният процес“, каза пред журналисти Милен Матеев от ПП, като добави, че в момента се поставят на обсъждане законопроекти, внесени в последния момент, без да са спазени никакви срокове и без да са изпратени за становища до министерства и граждански организации.
По-рано през деня темата за връщането на хартиените бюлетини предизвика спор в парламента между „Продължаваме промяната“ и ДПС, като депутатът от ПП Милен Матеев определи ГЕРБ, БСП и ДПС -„коалиция хартиена бюлетина“.
По време на 47-ото Народно събрание трите партии опитаха да върнат хартиените бюлетини три пъти неуспешно. Тогава „Продължаваме промяната“, „Демократична България“, „Има такъв народ“ и настоящият служебен министър на правосъдието Крум Зарков от БСП ги възпрепятстваха. В настоящия парламент трите партии имат мнозинство, с което могат да приемат законопроекта, когато той бъбде внесен за обсъждане.
Най-добрият български скиор Алберт Попов постигна историческа първа победа на старт от Световната купа в…