Снимка: архив, БГНЕС |
На 21 май е празникът на св. св. Константин и Елена, почитани от църквата като равноапостоли.
Църковният празник е в памет на император Константин и на неговата майка Елена. През 313 г. Константин издава Миланския едикт, с който въвежда християнството като официална религия във Византия. Самият той приема християнската вяра в края на живота си. Императрица Елена отива на поклонение по местата, където е живял Христос, построява няколко манастира и открива кръста, на който е бил разпнат Иисус. Това събитие се смята за най-важното в историята на християнската църква и затова император Константин и майка му Елена са канонизирани за светци.
В България на този ден своя храмов празник отбелязват десетки църкви, някои от които са били култови места още в ранното Средновековие. В Странджанско с иконата на светците танцуват своя огнен танц нестинарите, но те обикновено отбелязват празника на 3 юни, по стар стил. В останалите райони на страната съществуват различни обичаи, които се изпълняват на този ден. В някои селища кършат филизите на лозите, в други – извеждат ритуално стадата на паша, както това се прави на Гергьовден и пр.
На 21 май празнуват и всички, които носят имената на светите равноапостоли Константин и Елена, както и техните производни –Еленко, Лена, Ленка, Ленко, Костадин, Костадинка, Динко и др.
Грамада е малко селище, разположено в сърцето на Западна България, което привлича със своето спокойствие…
Sofia Middle East & North Africa Region Film Festival идва и този януари в Стара…
Благотворителен концерт за Сиси ще се състои в Стара Загора на 21 януари в Държавна…