Categories: Анализи

Пращаме Бареков, а очакваме Чърчил

Имаме много причини да сме гневни на Брюксел, но не правим нищо, за да го променим
ИВАН БЕДРОВ
Гневен съм на Европа. Не точно на континента, а на онази Европа, от която очаквахме да свърши всичко вместо нас. Вече 10-а година България е член на Европейския съюз, а ние продължаваме да живеем в държава, където безнаказани мутри могат да те пребият, защото паркираш на „мястото им“; където разделение на властите и върховенство на закона – тези толкова брюкселски изрази – все още са част от безчетните стратегии, но не и от действителността ни; където отлично усвояваните еврофондове трябваше да изгладят неравенствата, а създадоха един файтон политически подбирани мултимилионери. И въпреки това България има много повече възможности за развитие в Европейския съюз, отколкото извън него. Има, има, ама гневът си е факт. Бунт срещу самозабравилия се и неефективен Брюксел – това бе едно от многото обяснения, които прочетох за желанието на малко повече от половината британски избиратели да гласуват за напускане на Европейския съюз. Трудно може да не се съгласиш – Брюксел са костюмираните и еднаквоизглеждащи хора, които правят простите неща сложни, а когато нещата наистина са сложни, те се оказват безпомощни. Отново факт.

Изгодният Брюксел

Сега ще слушаме всякакви идеи за реформиране на Европейския съюз, включително и от български говорители. Те вече започнаха да си намират виновник – едни посочиха за пореден път неолибералния модел (може ли някой да бъде така любезен да обясни най-после този модел в един-два параграфа), други разобличиха завладелия Европа марксизъм. За едни проблемът е в прекалената централизация, за други пък решението е „повече Европа“. Левите сочат десните, десните – левите, всички заедно хокат националистите, които пък просто крещят. А то май разумът поизчезва. Брюксел днес ни изглежда отдалечен, неразбираем, прекалено сложен, обзет от формата и безразличен към съдържанието, неефективен, слаб и нерешителен, само защото ние си го правим такъв. Ние сме държавите-членки. България вече 10-а година е пълноправен член и не ни отива все още да говорим за „Те“. Точно такъв Брюксел обаче е изгоден на всяко правителство. Далечен и неразбираем – за да можем да оправдаваме това, за което не смеем да поемем отговорност. Нерешителен и достатъчно безсилен – за да не може да ни принуди да променим нещо, което не искаме да променяме. Сега често чуваме, че ЕС има нужда от „силно политическо лидерство“. А кого изпращаме в Брюксел? Еврокомисарите често са пенсионирани политици, които вече не могат да бъдат избрани в страните си. Това е добрият случай. Изпращаме и отлични чиновници, които никога не са били избирани. Можете ли да си спомните някакво изказване или някакво действие на двете български еврокомисарки? Надявам се поне имената им да помните.

Как използвахме Европейския съюз?

Европейският съюз наложи на България и Румъния Механизма за сътрудничество и проверка, който трябваше да принуди София и Букурещ да се освободят от сталинския модел на правосъдие. Вече ми е неудобно да чета редовните доклади, в които безрезултатно се повтаря едно и също нещо в толкова предпазлив и заобиколен стил, че единствено предизвикват досада и подхилкване у тези, за които уж са предназначени. Ако Румъния постигна някакъв напредък, то е заради волята на техните политици и подкрепата от техните избиратели. Ако България не е постигнала толкова, то е заради липсата на воля при нашите политици и търпението на нашите избиратели. Европейският съюз финансира различни дейности с основната цел да помогне за изглаждане на неравенствата и между страните-членки, и в рамките на отделните страни-членки. За какво ще се харчат пари, как ще се харчат, какви цели ще се преследват – веднъж всичко това се решава в Брюксел, т.е. от всички страни-членки, а втори път се решава от всяко отделно правителство, когато договаря програмите. България се хвали като отличник в усвояването на еврофондовете, но вместо развитие на земеделието, увеличено производство на храни, задържане на процеса на преселение от селските райони към големите градове и много и щастливи фермери, получаваме невиждано окрупняване на земите, увеличена емиграция и висококласния автопарк на една шепа т.нар. зърнари.

Европейският съюз е създаден след Втората световна война, за да преодолее наследството на нацизма в Западна Европа, и се разшири след края на Студената война, за да преодолее наследството на комунизма в Източна Европа. Поне се надявахме на това. Брюксел обаче няма проблем да работи с агенти на бившата Държавна сигурност и с правителства, които не само не разследват престъпленията на предишните режими, но и охотно пропагандират част от тези престъпления. Така дългогодишният председател на бившата комунистическа партия, която не само не пожела да се разграничи от тоталитарното минало, но толерира в редиците си агенти на ДС и поднася цветя пред паметника на извършителя на т.нар. възродителен процес, бе избран за лидер на европейските социалисти.

Как няма да сме гневни на този Европейски съюз?

Сега ще се появят политически въжеиграчи, които ще се опитат да подчинят гнева ни. Ще продължим да сме свидетели на налудната пропаганда за загниващата Европа (която обаче продължава да е притегателна мечта за милиони по света). Ще се опитат да ни убедят, че е по-добре да съборим къщата си, вместо да я ремонтираме. Нали знаете кой има интерес от това – всеки, който не иска да има правила. Единствената причина българските мутри още да не са развели знамето на БГ-екзита е, че имат да крадат еврофондове още няколко години до края на програмния период. Но мястото на България географски, икономически и ценностно е в Европейския съюз. Представете си само в какво щеше да се е превърнало обществото ни, ако го нямаше натискът от Европейския съюз – понякога по-силен, понякога немощен. Представете си колко още бетон щяха да излеят мутрите по морето, ако го нямаше натискът за опазване на природата. Представете си колко десетки хиляди деца нямаше да могат да изберат най-добрия университет за себе си. Представете си колко стотици хиляди българи нямаше да имат достъп до работните места в другите страни от ЕС. Представете си кой и как щеше да спазва гражданските и човешките ви права, ако го нямаше натискът от Брюксел, Страсбург и т.н. Представете си може ли сама България да противодейства на опитите за влияние на мощните, близки географски и далечни като демократични традиции Турция и Русия. Европейският съюз дава огромни възможности – от нас зависи как и дали ги използваме и в какво сме превърнали самия Съюз.

Може вече да звучи клише, но пък е вярно: сега имаме нужда от смели политически лидери, които да върнат смисъла в политиката и да печелят доверие. И в България, и в Европейския съюз.

Докато чакаме появата им, загубилият десетина избора поред Сергей Станишев обяви, че ще пише нов план за Европейския съюз.

Не се съмнявайте, че Бареков и Джамбазки също са готови да ни спасяват. Майко мила…
Източник: http://clubz.bg/

Иван Дарийков