Преболедувалите може да се окажат скритият резерв на страната ни в справянето с пандемията, защото реалната бройка на изкаралите коронавируса е по-голяма. Това мнение изрази в ефира на Bulgaria ON AIR хематологът д-р Чавдар Ботев.
„Подкрепям [зеления] сертификат, но много по-добре е хората, които са преболедували, да имат достъп до нормалния живот, да не бъдат ограничавани, за да не се крият, че са заразени. Изследването за антитела в добра лаборатория е по-сигурен начин за доказване на преболедуване от PCR тест. Но властите не ги признават, а е доказано, че хората, които са преболедували, 15 пъти по-рядко се заразяват от ваксинираните“, заяви той и напомни, че на тях не се издава „зелен сертификат“ само въз основа на антителата.
Здравният експерт направи коментара си след съобщението за сериозен ръст на новозаразени и починали в нашата страна за последното денонощие.
Д-р Ботев смята, че основният имунитет ще бъде изграден от вируса и преболедувалите и даде пример с Израел и Сингапур, където вече преодоляват разпространението на пандемията.
„И по света има много случаи на новозаразени с COVID-19, основната разлика с България е, че тук много от пациентите умират“, посочи д-р Ботев.
Той е категоричен, че една от причините за голямата смъртност в нашата страна е ранното даване на антибиотици при установяване на COVID-19.
„Има световни проучвания, които показват, че азитромицинът не подобрява преживяемостта и остават само страничните ефекти от него – унищожава микрофлората, която реално трябва да се бори с инфекциите. Нашите болни са по 30 дни на антибиотично лечение. Тук практиката е да се дават дори по три антибиотика. В САЩ едва 20% от пациентите, които се лекуват в болници, са на антибиотик“, подчерта хематологът.
Засега здравният министър д-р Стойчо Кацаров смята, че ситуацията с коронавируса в страната е напрегната, но към момента не се налага национално затваряне. Образователният министър Николай Денков заяви, че подкрепя въвеждането на „зелен сертификат“ за учителите, педагози и непедагогически персонал.
Предложението за въвеждане на „зелен сертификат“ за учители обаче среща отпор от страна на сектора.
„В България има 80% неодобрение на въвеждането на „зелен сертификат“, а в сферата на образованието той е още по-висок. Ако сертификатите станат задължителни за учителите, ще има протести. Въпросът е какво се случва с онези, които няма да могат да влязат и да преподават, защото нямат сертификат. Системата ни не може да си го позволи“, категоричен е председателят на Синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ д-р Юлиян Петров.
Той уточни, че големият проблем е липсата на контрол при спазването на въведените мерки. Според 71% от анкетираните учители, учениците не носят маски.
Синдикатите са против въвеждането на „зелен сертификат“ само за учители, защото вредите за образователната система ще са повече.
„Повече от 20% от учителите заявяват, че няма да се ваксинират. Ако не го направят и не им дадем достъп до образователната институция – това ще бъде пагубно. В същото време у нас не се признават на този етап преболедувалите, а това са над 35% от персонала“, уточни д-р Юлиян Петров.
Защо в България е разпространен феноменът не толкова болни хора влизат в болници, за да се изолират? Объркахме ли се в морето от мерки при ниската ваксинация на населението на страната ни? Колко процента от българите са преболедували?
Вижте целия разговор във видео материала на Bulgaria ON AIR.
Френски подарък за Америка Статуята на Свободата е подарък от Франция на Съединените щати през…
Проксел Потент е хранителна добавка, предназначена да подпомогне здравето на простатата и да подобри мъжката…
Руският президент Владимир Путин се извини на президента на Азербайджан Илхам Алиев за падналия по-рано…