ИЗБРАНИ

Преговорите за бюджета на ЕС се провалиха след 27 часа преговори

След заседание, продължило около 27 часа, Европейският съвет не успя да достигне до споразумение за бюджета на ЕС до 2027 година. Това съобщи председателят на Европейския съвет Шарл Мишел.

Тази вечер Европейският съвет разгледа второ предложение на Европейската комисия, след като по-рано не успя да одобри предложението на Мишел.

Имаме нужда от още време, каза председателят на Европейския съвет на пресконференция. Той добави, че постигането на споразумение е политически въпрос, както и че вижданията на отделните страни вече се сближават. По неговите думи голяма част от затрудненията днес са свързани с оттеглянето на Великобритания от ЕС.

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че каквото и да се споразумее Европейският съвет, то трябва да бъде одобрено от Европейския парламент. Тя добави, че разговорът за бюджета засяга 27 различни интереса.

Видяхме много сериозно отношение от всички. На прав път сме. Има различни отговори има на въпроса какви собствени приходи да има бюджетът на ЕС, допълни Фон дер Лайен.

Разговорите, които Франция и Германия – най-мощните членове на блока, свикаха за 18 часа българско време с надеждата да бъде постигнат компромис по бюджетната рамка на ЕС, се оказаха неуспешни. В края на срещата френският президент Еманюел Макрон заяви, че на този етап е невъзможно да се стигне до съгласие , а германският канцлер Ангела Меркел добави, че все още не ясно кога ще се състои следващата среща на върха, на която да се обсъди долгосрочната бюджетна рамка.

„ЕС се нуждае от по-амбициозен бюджет и това съм защитавал. Трябва да се намери компромис, но мисля, че днес не сме узрели за подобно решение“, каза пред журналисти премиерът Бойко Борисов след извънредното заседание на Европейския съвет.

Той добави, че единството на съюза е важно за периферията и районите със специфична нужда.

Борисов обясни, че това е обсъждал с премиерите на Австрия, Швеция, Нидерландия и Дания, а те са се съгласили с него.

„Поне 10 пункта им дадох, с които могат да аргументират за България защо трябва да имаме добър бюджет – нулева миграция, енергийна диверсификация, финансова дисциплина, член на НАТО, базите, които имаме и съвместните учения – всичко това е важно да се приема за България. Това е бюджет за 7 години – нека експертите с ЕК и Европейския съвет да работят и след седмица или две, когато кажат – ще дойдем пак“, заключи премиерът.

Ройтерс съобщи, че на лидерите е представено ново предложение, според което разходите за 2021-2027 г. да бъдат намалени до 1,069-1,07% от брутния национален доход на членките от предложените 1,074%, което е около 10 млрд. евро по-малко харчове. Но това не се оказало достатъчно за постигане на компромис.

Пазарлъкът за пари е станал нещо като ритуал в Брюксел, но той стана по-напрегнат този път заради излизането на Великобритания от ЕС, което лишава съюза от 75 млрд. евро за периода 2021-2027 г.

Засега не е насрочена датата на следващото заседание на държавните и правителствените ръководители, на което отново въпросът да бъде обсъден.

 

Ваня Русева

Share
Published by
Ваня Русева