Снимка: Pixabay |
На 6 май 1956 г., преди 68 години, в България е издадена първата гражданска прогноза за времето, съобщават от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ).
След разучаване на различни методики за изготвяне на метеорологични прогнози, изграждане на научно, оперативно и свързочно звено, Мартин Мартинов прави първата прогноза, издадена от секцията „Прогнози“ на Института по хидрология и метеорология (сега НИМХ).
Сега Националният институт по метеорология и хидрология издава метеорологични, хидроложки, морски и агропрогнози за страната, Балканите, Европа и Черно море, както и различни специализирани прогнози при поискване.
Прогнозите се правят на базата на регулярни измервания (наземни, спътникови, радарни) и на числени модели (метеорологични, хидроложки, модели на ветровото вълнение и други).
НИМХ е главен изпълнител на научните изследвания и на оперативните дейности у нас по метеорология, агрометеорология и хидрология. Тези дейности следват стандартите в нормативните документи на Световната метеорологична организация (СМО) към ООН. НИМХ е официален представител на България в СМО.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase
Магнезий L-треонат е специална форма на магнезий, която лесно преминава кръвно-мозъчната бариера и подпомага когнитивните…
Коензим Q10 (CoQ10) е мощен антиоксидант, който подпомага производството на енергия в клетките и предпазва…