Предлагат нова пешеходна зона на пл. „Св. Александър Невски“

Общинският съветник Борис Бонев предлага от 1 май тази година обособяване на пешеходна зона на пл. „Св. Александър Невски“ и части от улиците „Оборище“, „Дунав“, „11-ти август“, „Шипка“ и „15-ти ноември“, в карето, заключено между бул. „Цар Освободител“, бул. „Васил Левски“, ул.“Московска“ и ул.“Г.С.Раковски“ и за въвеждане на ограничен достъп на всички МПС-та, денонощно.

Това е посочено в доклад, публикуван на сайта на СОС, който ще бъде разгледан на заседание на Комисията по транспорт към СОС на 31 януари /понеделник/.

Бонев посочва, че днес площад „Св. Александър Невски“ и пространството наоколо е превърнато в денонощен паркинг и е заето от стотици паркирани автомобили. Съществена част от местата за паркиране са незаконно или полузаконно присвоени от служители на Народното събрание, както и от част от народните представители.

Пластичното ползване на определеното от закона понятие „зона за охрана“ не само показва желание за манипулиране на правилата и придобиване на привилегии за сметка на интересите на обществото, но и създава конфликти между гражданите, институциите и народните представители, подчертава Борис Бонев.

Постоянното движение и паркиране уврежда старите и красиви настилки от гранитни и жълти павета, площадното пространство е преградено от неприветливи антипаркинг стълбове и пътни знаци, а пешеходците са принудени да вървят по ръбовете на площада, далеч от красивия храм-паметник и по тесни и неравни тротоари. След като дълги години е бил трайно занемарен, днес площадът е отблъскващ и без функции, вместо да бъде притегателен за гражданите, посочва Бонев.

Той припомня, че през 2018 г. беше създадена подписка, подписана от повече от 16 000 души с настояване площадът около храма Св. Александър Невски да бъде изцяло пешеходна зона. Подобни са и препоръките на датския архитект Ян Геел, а целите които ще бъдат постигнати с извършването на трансформацията са част и от заложените цели във Визия за София и редица други стратегически документи и изявления и предизборни обещания на управляващите. Цялостният ремонт на площада беше планиран още през 2014 г., но седем години по-късно той все още не се е състоял, а съдбата му остава неизвестна, посочва Бонев.

Според доклада Центърът за градска мобилност ще има срок от 30 дни от приемането на настоящото решение да прекрати договорите за ползване на паркоместа в режим на платено паркиране на ППС „Служебен абонамент“ по смисъла на чл. 63 от Наредбата за организация на движението на територията на Столична община. ЦГМ ще трябва до 1 май да премахне за сметка на дружеството поставените от него знаци, паркинг съоръжения и елементи в обхвата на пешеходната зона.

За да стане факт предложението за обособяване на пешеходната зона, докладът на Борис Бонев трябва да бъде одобрен на заседание на СОС, допълва БТА.

https://www.dnes.bg/ … Натисни СПОДЕЛИ, моля!


image0 (9K)