Най-високопоставеният представител на Русия в ЕС – Кирил Логинов по всяка вероятност работи и за руското външно разузнаване. Това съобщиха няколко европейски медии в общо журналистическо разследване с руския разследващ сайт Досие.център.
48-годишният Логинов е най-висшият представител на Русия в ЕС от септември 2022 г. Постът на официален посланик е вакантен, откакто Владимир Чижов беше отзован, след около 17 години като посланик на Русия в ЕС и след като бяха изгонени 19 дипломати за шпионска дейност.
Белгийската тайна служба VSSE също смята, че Логинов работи за руското външно разузнаване, съобщи ДПА, като се позова на няколко източника.
„Не коментираме“, каза говорител на разузнавателната агенция VSSE пред ДПА в отговор на въпрос до какъв вид разузнавателни данни може да е имал достъп Логинов.
Шпионажът не предполага просто тайно придобиване на информация. Дейностите в сферата на нежелано политическо или социално влияние също са включени в това определение, пише ДПА. Това може да се случи например чрез целенасочено разпространение на невярна информация в приемащата страна.
Въпреки значителните ограничения на руската мисия в Брюксел, Логинов продължава да е активен. През 2022 г. той е организирал множество приеми за делегации от приятелски настроени към Кремъл държави – Китай, Северна Корея, Беларус, Сирия, Ливан и други. За някои от са организирани прожекции на пропагандни филми, свързани с войната в Украйна.
На въпрос защо Логаинов не е бил помолен да напусне страната с оглед на подозрението за шпионаж, от ЕС не дадоха ясен отговор. Говорител каза само, че има мерки „за непрекъсната оценка на степента на заплахата“.
Експулсирането на действащи служители на разузнаването от Белгия може да бъде възпрепятствано от липсата на политическа воля в Европейската служба за външна дейност (ЕСВД), пише „Досие“.
„Шокира ме фактът, че той (Логинов) все още не е експулсиран. Ако белгийските разузнавателни служби са поискали експулсирането му, много бих се интересувал защо ЕСВД бездейства“, каза Мартин Хойсик, заместник министър-председател на Европейския парламент (ЕП).
През 2022 г. от около 61 дипломатически служители са изгонени 19 дипломати, заради шпионска дейност след началото на войната. Сред останалите в Брюксел „Досие“ откри още няколко дипломати, които може да имат връзки с руските служби за сигурност.
Сред тях е административният съветник Дмитрий Вишняков, който според стария му профил в социалните мрежи, е учил в академията на ФСБ от 1998 до 2003 г.
Вторият секретар Дмитрий Головенкин, заедно с баща си и брат си, е бил регистриран в централата на ГРУ (военното разузнаване) в Москва на Хорошевското шосе.
Коледа е празник, който обединява милиони хора по света, но начинът, по който се празнува,…